„Carmen“. 2 veiksmų baletas
2015 m. lapkričio 4 d., 18:30
Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras
Choreografė – Didy Veldman (Olandija).
Muzikos vadovas ir dirigentas – Modestas Barkauskas.
Dirigentas – Juozas Mantas Jauniškis.
Dailininkė – Kimie Nakano (Didžioji Britanija).
Šviesų dailininkas – Ben Ormerod (Didžioji Britanija).
Spektaklio trukmė 2 val.
Prospero Mérimée 1845 m. parašytai novelei Karmen iš karto buvo užkabinta šokiruojančio ir skandalingo kūrinio etiketė. Karmen buvo čigonė ir prostitutė, Don Chosė – žudikas ir banditas. Bėgant metams čigonės istorija buvo prikelta daugybę kartų ir įvairiausiais pavidalais, ir vis dėlto vienas dalykas niekada nesikeitė – Karmen, fatališkoji antiherojė, yra nenurungiamas visų tų kūrinių centras.
Visose Karmen versijose išlieka pagrindinės veikėjos troškimas mylėti savo išrinktąjį tol, kol pati to norės, o visais kitais istorijos elementais varijuojama gana laisvai. Karmen – tai nuolat besimainanti meilės, kontrabandos, sekso, koridos ir žmogžudystės istorija, puikiai išreikšta muzikos kalba.
Didy Veldman baletas Karmen, pagal J. Longstaffo aranžuotą G. Bizet operos muziką, toliau žengia pokyčių keliu ir perkelia žiūrovą į nūdieną – Eskamilją jis paverčia roko žvaigžde, simbolizuojančia šiandienos muzikinę kultūrą. Karmen traukte traukia jo socialinis statusas, seksualinė charizma ir galia, jam priklausantys pinigai, prabangūs kostiumai ir narkotikai. Pirmasis šio spektaklio variantas buvo pastatytas 1999 m. Šiaurės baleto teatre.
Baletas „Carmen“ buvo pirmasis pilnametražis D. Veldman baletas, iš karto po premjeros 1999 m. sulaukęs didelės sėkmės. „Carmen“ taip pat buvo pastatyta Kanadoje ir Karališkajame Naujosios Zelandijos balete. Vis dėlto Vilniuje sukurta visiškai nauja scenografija, kostiumai, D. Veldman sukūrė ir naujų choreografinių elementų – duetų, solo numerių, grupinių epizodų. Vaizdo projekcijoms naudojami kadrai, nufilmuoti LNOBT. „Sakyčiau, kad tai visiškai naujas pastatymas pagal seną scenarijų,“ – sako D. Veldman.
Choreografė Didy Veldman savo karjerą pradėjo kaip modernaus baleto šokėja, šoko „Scapino Ballet“ trupėje, Ženevos didžiajame teatre, „Rambert Dance“ trupėje (Didžioji Britanija). Dirbo su tokiais garsiais choreografais kaip Jiri Kylianas, Matsas Ekas, Ohadas Naharinas, Christopferis Bruce’as ir kt.
Kurti choreografiją D. Veldman pradėjo 1987 m., 1993 ir 1994 m. gavo pirmuosius solidžius tarptautinius apdovanojimus – „Dance Exchange International“ ir „Prix Romand des Spectacle Independent“.
2000 m. D. Veldman atsidėjo tik kūrybai. Nuo to laiko pastatė darbų įvairiems pasaulio teatrams. Iš didesnių choreografės darbų minėtini „Mažasis princas“, „Momo“, „Pelenė“, „See Blue Through“, „Les Noces (Svadebka)“ ir kt.
Premjera – 2013 m. lapkričio 29 d.
Daugiau informacijos skaitykite tinklalapyje www.opera.lt.