> Projektai > Naujasis Baltijos šokis > Naujasis Baltijos šokis'15
„Monstras“.PREMJERA
Kauno šokio teatras „Aura“, Cie Samuel Mathieu | Lietuva/Prancūzija
Gegužės 8 d. 20:00. Menų spaustuvė, Juodoji salė
Bilietai: Tiketa.lt
Choreografija – Samuel Mathieu (Prancūzija)
Muzika – Maxime Denuc (Prancūzija)
Kostiumų dailininkė – Eglė Sakalaitė
Šviesos: Samuel Mathieu, Vladimiras Šerstabojevas
Šokėjai: Alejandro Flores Mora, Anna Karen Gonzalez Huesca, Haruka
Suzuki, Gintarė Marija Ščavinskaitė, Laura Witzleben, Lionel Bègue, Love Hellgren, Marie Urvoy, Paulius Prievelis
Premjera: 2015 m.
Trukmė: 50 min.
„Tas, kuris kaunasi su monstrais, turi būti budrus, kad pats netaptų monstru. Kai ilgai žvelgi į bedugnę, bedugnė pradeda žvelgti į tave.“ (Friedrichas Nietzsche „Anapus gėrio ir blogio“)
Kažkur, svetimose šalyse, kur vyksta permainos, kur tautos bruzda ir sukyla, kur žodžiai, kūnai ir vaizdai pasirengę susiremti, prasideda pasipriešinimo sąjūdis. Kibirkštis tūno vyrų ir moterų, aukų ir liudytojų, maištautojų ir budelių širdyse. Parodymai, elgesio manieros, kūnų pozicijos – viskas sumišę, susilieję į žymę, tarsi į randą, į įsčių atmintį, kurioje panardinta visa žmonija. Tyrimas paremtas įspūdžiais, nuomonėmis, jausmais, visa užaštrinta gyvenimo negandų, kurių kaltininkas – represorius. Stebima kolektyvinė atmintis ir tautos sąvokos kaita per amžius.
Atsitraukimas. Tuštuma. Sabotažas. Masė juda iš kairės į dešinę nuolat svirdama į vieną pusę savo baimių link. Laikas eina, skrandžiai susisukę į mazgus, tarsi persivertę. Galiausiai viskas nurimsta ir grimzta į užmarštį. Tai palaipsnė visuomenių amnezija, kuri pažadina žiaurumą ir per visą istoriją vis suteikia progą išlieti ant kitų tą siaubą, kurį tik mes, monstrai, galime pademonstruoti.
„Baimė glūdi kiekviename iš mūsų. Norint ją išaiškinti, reikia tik gana giliai pažvelgti į save.“ (André Malraux „Žmogaus būtis“)
„Fiziškas, energetiškas ir muzikinis kūrinys nudažytas unisonais, neatitikimais ir kontrastais, girdomas atminties istorijomis ir prisiminimais, pripildytas kiekvieno patirtimi. Tikiuosi, jis nepasiduos laikui, išsilies per emocijas ir atitolins monstro, kuris miega mumyse, pabudimą“, – apie spektaklį kalba S. Mathieu.
Kauno šokio teatras „Aura“ yra seniausias ir vienintelis profesionalus municipalinis šiuolaikinio šokio teatras Lietuvoje, savo veiklą pradėjęs 1982 m. Teatro įkūrėja ir meno vadovė – choreografė Birutė Letukaitė.
Per visą savo veiklos laikotarpį „Aura“ daug kartų pasirodė Lietuvoje ir aplankė 28 užsienio šalis. Nuo 1991 m. teatras aktyviai bendradarbiauja su įvairiais užsienio choreografais ir šokio mokytojais, garso, vaizdo ir kitų sričių menininkais. „Auros“ kūrybinė veikla įvertinta daugiau kaip 50 miesto, šalies ir tarptautinių apdovanojimų. 2006 m. teatro meno vadovė B. Letukaitė buvo apdovanota Auksiniu scenos kryžiumi už spektaklio „Aseptinė zona arba Lietuviškos sutartinės“ choreografiją, o 2008 m. tapo Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureate. 2013 m. ji gavo antrąjį Auksinį scenos kryžių už ilgametį indėlį į Lietuvos šiuolaikinio šokio meną, taip pat Kauno miesto kultūros ir meno premiją.
Nuo 1989 m. Kauno šokio teatras „Aura“ rengia tarptautinį šokio festivalį „Aura“ – seniausią ir vieną pagrindinių šokio festivalių Lietuvoje.
Samuelis Mathieu – choreografas ir šokėjas iš Prancūzijos, baigęs baleto ir šiuolaikinio šokio studijas Nacionaliniame muzikos ir šokio koledže La Rošelyje. Nuo 1989 m., kaip profesionalus šokėjas, S. Mathieu dirbo Nacionaliniame choreografijos centre La Rošelyje, Tulūzos ir Grenoblio nacionaliniuose centruose bei su tokiais choreografais kaip Karin Waehner, Regine Chopinot, Joseph'as Russillo, Tomeu Vergesas, Thomas Duchatelet ir Denisas Plassardas.
2001 m. Tulūzoje S. Mathieu įkūrė savo šokio trupę. Jo, kaip choreografo, kūryba pasižymi pačių įvairiausių kontekstų interpretacijomis: jo darbus įkvepia literatūra, folkloras, žmogaus fiziologijos ir psichologijos tyrinėjimai, tarpkultūrinės patirtys, įvairios pasaulio vietos ir istorija, socialinių vaidmenų žaidimai, naujųjų technologijų ir klasikos sintezės eksperimentai, kūrybiniai mainai ir t. t. Cie Samuel Mathieu veikla pagrįsta bendradarbiavimu su kitais choreografais, kitų kultūrų, meno rūšių ar disciplinų atstovais ir organizacijomis.