> Projektai > Naujasis Baltijos šokis > Naujasis Baltijos šokis'16
Ten
Jo Strømgreno trupė | Norvegija
Gegužės 3, antradienis
18.30 Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Didžioji salė
Bilietai: Tiketa.lt
Choreografija: Jo Strømgren
Originali trupė: Espen Reboli Bjerke, Thorbjørn Harr, Jan Ivar Lund, Kyrre Texnæs
Šokėjai 2014–2015 m.: Jørn-Bjørn Fuller-Gee, Jan Ivar Lund, Mikkel Are Olsenlund, Ivar Sverrisson
Scenografija, kostiumai: Jo Strømgren
Garsas: Lars Årdal
Šviesos: Stephen Rolfe
Muzika: Raudonosios armijos choras, Aleksandr Vertinski, Viktor Klimenko, Haukur Morthens, a.o.
Produkcija: Jo Strømgreno trupė
Koprodukcija: Haugesund Teater, BIT Teatergarasjen, Projekttheater Dresden, Lietuvos šokio informacijos centras
Partneriai: Norvegijos nacionalinis teatras, Oslo Nye Teater, Nacionalinė teatro menų akademija
Parama: Norvegijos kultūros reikalų taryba, Bergeno miesto taryba, Scenos menų artistų fondas
Kalba: absurdiška „sovietinė“
Apdovanojimai: Norvegijos HEDDA prizas 2002 m.
Ankstesni turai: Austrija, Danija, Anglija, Estija, Farerų salos, Prancūzija, Vokietija, Latvija, Lietuva, Norvegija, Lenkija, Baltarusija, Rusija, Slovakija, Švedija, Jungtinės Valstijos.
Premjera: 2001 m.
Trukmė: 60 min.
Spektaklis „Ten“, kurio premjera 2001 m. įvyko būtent Vilniuje, anuomečiame nebeveikiančiame kino teatre „Pergalė“, kol kas yra pats laukiamiausias trupės pasirodymas. Keturi disidentai iš buvusios Sovietų Sąjungos yra įstrigę erdvėje tarp Rytų ir Vakarų. Toli gražu ne harmoningoje atmosferoje išlieka esminis klausimas – ar jiems toliau judėti nežinomybės link, ar grįžti ten, kur viskas pažįstama? „Ten“ simbolizavo šiose platumose gyvenančių visuomenių pasirinkimą, o tuo pačiu atspindėjo vakariečių suvokimą apie mus.
Nuotrauka: Knut Bry, Tinagent
Šis spektaklis buvo tarsi lūžio taškas, kai trupė pradėjo labiau koncentruotis į aktorius, o ne šokėjus, ir sukūrė savo skiriamąjį absurdiškos kalbos ženklą. Po daugiau kaip šimto pasirodymų visame pasaulyje spektaklis įrodė, kad ši tema aktuali visiems regionams ir kultūroms. Egzistencinių dvejonių problema yra ir visada bus universali.
Prabėgus 15 metų nuo spektaklio premjeros trupė ėmėsi dar kito ieškojimo, kad tiksliai išryškintų žmonijos nesaugumo jausmą. Tai atliekama ir su originalia trupės sudėtimi, ir su naujais, jaunais aktoriais. Spektaklio prikėlimas naujam gyvenimui atspindi ir trupės stiprybę – jos pasirodymai visada stilingi ir ypatingi. Antra vertus, jie tikriausiai tokie, nes niekada nesivaiko madų. „Ten“ grįžta ten, kur gimė, – į Vilnių. Pastarųjų metų geopolitinės slinktys Europoje verčia darkart pasikartoti istorijos pamokas – ar toli nujudėta nuo „Ten“?
Nuotrauka: Knut Bry, Tinagent
Jo Strømgreno trupė buvo įkurta 1998 m. Norvegijoje ir ilgainiui tapo viena sėkmingiausių nepriklausomų trupių visoje Skandinavijoje. Savo pasirodymų ji yra surengusi daugiau kaip 50 šalių, o kasmet didelėse nacionalinių teatrų scenose ir mažose alternatyviose erdvėse visame pasaulyje trupė pasirodo apie 150 kartų. Tikrieji jos namai dabar yra Norvegijos opera Osle, kur J. Strømgrenas reziduoja kaip choreografas.
Trupės stiliui būdingas savitas šokio ir teatro derinys su išskirtiniu ir dažnai fiziniu humoru, kuriame jaučiami tamsesni, politiniai atspalviai. Kitas skiriamasis bruožas – plačiai vartojama dirbtinė absurdiška kalba, o pastaraisiais metais – ir žaismingas balsas už scenos. Trupė siūlo 10–12 skirtingų plataus žanro pasirodymų repertuarą. Šokio teatro variacijos – įprasta forma, tačiau esama ir grynai teatro ar lėlių spektaklių. Trupė turi ką pasiūlyti ir jaunajai žiūrovų auditorijai. Nesvarbu, kokio žanro ar formos būtų, visi spektakliai pritaikyti sklandžiam ir lanksčiam pasirodymui pasaulio scenose ir gali būti vaidinami beveik bet kuria kalba.
Jo Strømgreno trupė gerai žinoma ir dėl įkvepiančių, plataus spektro mokymų: ne tik įvairių lygių šokio ir teatro, bet ir vadybos.
THERE (2001 original) - EXCERPTS