Liza Baliasnaja: šokio spektaklio "Residual" eskizas 2
Lizos Baliasnajos sukurtas ir atliekamas solinis darbas, pasak kūrėjos, gali būti vadinamas eskizu. Tačiau nereikėtų suklysti, galvojant, kad „Residual“ yra neužbaigtas darbas. Tai greičiau kūrėjos noras atsikratyti nereikalingos įtampos, siekiant pristatyti tobulą kūrinio variantą. Pasirinkdama tokį formatą kūrėja tikisi suaktyvinti žiūrovo santykį su sceniniu vyksmu, paliekant erdvės naujoms idėjoms.
Remiantis baleto „Silfidė“ libreto santykiu su egzofilosofija, Liza pristato raiškos įvairovę, nagrinėjančią šį santykį iš skirtingų perspektyvų. Ją domina komunikacija tarp žmogaus ir mitinės būtybės Silfidės baleto librete. Kaip mūsų vaizduotę įtakoja mąstymas apie buvimą su kitais? Tai, kaip mes suprantame išorinį pasaulį per mums suteiktą sąmonę, sukuria mūsų patirtį ir formuoja intelektą. Tačiau kaip mes esame suvokiami iš nežmogiškų gyvybės formų perspektyvos? Kas būtent charakterizuoja žmogiškumą, žvelgiant į ją kitokios būtybės akimis? Ieškant judesio, garso, rašymo praktikų, kuriose sąmoningai kvestionuojama ši tema, Liza sukūrė šokio eskizą „Residual“.
***Egzofilosofija – filosofijos rūšis, nagrinėjanti žmogaus santykį su nežemiškomis gyvybės formomis.
Pirmoji šio eskizo versija buvo pristatyta Menų spaustuvėje 2016 m. gruodžio 29 d. ir sulaukė didelio žiūrovų susidomėjimo. Po pasirodymo vykusi diskusija tapo naujuoju atspirties tašku, kuris įtakojo Kaune rodomą spektaklio versiją.
Liza gimė ir užaugo Kaune, kur pradėjo savo pažintį su šokiu. Nuo šešerių metų Liza mokėsi Kauno choreografijos mokykloje. 2009-2011 m. šoko Kauno šokio teatro „Aura” trupėje. Būdama 18 metų pradėjo mokytis „Artez“ menų akademijoje Nyderlanduose. Studijų metu Liza pradėjo dirbti su kolegomis, vystyti savo individualios meninės kalbos žodyną, tuo pat metu pajuto ir aistrą choreografijai. Po vienerių metų studijų Olandijoje, ji buvo pakviesta mokytis P.A.R.T.S – scenos menų bei choreografijos studijoje, vadovaujamoje choreografės Anne Teresa De Keersmaker, Briuselyje.
Lizos judesiui būdinga plati judesio technikos skalė. Jos kūrybinė praktika stipriai susieta su teorija ir analitiniu požiūriu į šokį ir choreografiją. Plėsdama savo interesų lauką, Liza dalyvavo daugybėje seminarų su šiuolaikinio šokio teoretikais ir praktikais.
Pastaraisiais metais Liza dalyvavo įvairiuose projektuose, kaip atlikėja, bendramintė, choreografė. Šiuo metu Liza dalyvauja kūrybiniuose projektuose su Eszter Salamon (Vengrija/Prancūzija) ir Mårten Spångberg (Švedija), kuria choreografinius darbus Lietuvoje ir Belgijoje. 2015 m. Kauno šokio teatre „Aura”, platformoje „Ant „Auros” batuto, pastatė spektaklį „(Be)kulminacijų“, kuris buvo parodytas ir festivalyje „Naujasis Baltijos šokis 2016“ Vilniuje.
Bilieto kaina 6 eurai, bilietus platina šokio teatro AURA kasa (M. Daukšos g. 30 A, kasos darbo laikas I-V, 10-18 val.)
Bilietai TIKETA.LT.