Šįvakar šokio festivalyje – geriausias 2015 m. Nyderlandų šokio spektaklis
2016-05-09
Savaitę sostinėje vykstantis tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis '16“ savo staigmenų dar nebaigė. Šiandien Menų spaustuvėje šokio gerbėjai kviečiami išvysti humoro ir ironijos kupiną prancūzų trupės „Propagande C“ spektaklį „Gerro, Minos ir Jis“, po jo Lietuvos nacionaliniame dramos teatre – pernai geriausiu Nyderlandų spektakliu išrinktą Belgijos choreografijos žvaigždės Ann Van den Broek darbą „The Black Piece“. Olandų šokio „Oskarą“ – „Gulbės“ apdovanojimą – pelnęs kūrinys kviečia leistis į kitokio juodumo paieškas. Spektaklyje ketina dalyvauti ir į Lietuvą vizito atvykstantis Flandrijos ministras pirmininkas Geertas Bourgeois.
Kokia ta juodos spalvos istorija?
Juodas. Raminantis, apgaubiantis, saugus ir intymus. Šis juodumas yra kupinas judesio, pilnas ir tuščias tuo pačiu metu. Galingas, sluoksniuotas. Spektaklyje „The Black Piece“ A. Van den Broek kviečia žiūrovus kartu keliauti į choreografinius ieškojimus ir atrasti kitokį juodumą. Tą juodumą, kuris nuolat patraukia, reikalauja dėmesio, intriguoja ir sukuria ilgai trunkantį įspūdį. Grupė šokėjų ir operatorius nukelia žiūrovus į tamsumą. Kamera pasirodyme atskleidžia tai, kas liktų nepamatyta ir neišgirsta. Antra vertus, spektaklis tuo pačiu metu verčia susimąstyti, kas regima scenoje, ir kelia klausimą, ar tai, kas matoma, yra tikra.
The Black Piece_Ann Van den Broek_WArdwaRD_Maarteno Vandeno Aabeele nuotrauka
Šiam kūriniui A. Van den Broek įkvėpė literatūros kūrinys – Michaelio Pastoureau knyga „Juoda, spalvos istorija“. Per amžius žmonės juodai spalvai sumanydavo įvairių reikšmių. Juoda dažnai reiškia gedulą, tačiau ir primena žmonėms karines organizacijas. Madinga juoda spalva jungia odinius švarkelius ir juodus „Chanel“ kostiumus ar gotikos stilių. Choreografė juodumui kūrinyje leidžia būti raudona gija, kuri vieną akimirką prikausto dėmesį, o kitą nutolsta kaip Davido Lyncho filmas.
A. Van den Broek yra belgų šokio trupės „WArd/waRD“ įkūrėja. Per pastaruosius 15 metų ji paliko žymę Belgijos ir Nyderlandų šokio scenoje ir dėl savo aiškios, prieinamos šokio idiomos ir savitos estetikos užsitarnavo solidžią reputaciją tarptautiniame šokio pasaulyje. Painiava tarp dviejų valstybių neišvengiama – „WArd/waRD“ kaip organizacija yra registruota ir Belgijoje, ir Nyderlanduose.
The Black Piece_Ann Van den Broek_WArdwaRD_Maarteno Vandeno Aabeele nuotrauka
Spektaklis „The Black Piece“, kurį Lietuvos publika išvys šįvakar Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, pernai buvo pripažintas geriausiu šokio spektakliu Olandijoje – jam įteiktas „Zwaan“ („Gulbės“) apdovanojimas įspūdingiausio šokio kūrinio kategorijoje. Tai yra prestižiškiausias Nyderlandų šokio apdovanojimas, vadinamas olandų šokio „Oskaru“. „The Black Piece“ už stiprų tarptautinį potencialą 2015 m. taip pat laimėjo „Dioraphte“ šokio apdovanojimą.
The Black Piece_Ann Van den Broek_WArdwaRD_Maarteno Vandeno Aabeele nuotrauka
Gegužės 9-ąją įspūdžiai nesibaigs
Primename, kad šiųmetė programa neįprasta – gegužės 3 d. prasidėjusio festivalio spektakliai buvo rodomi kasdien iki šiandien, gegužės 9-osios. „Naujojo Baltijos šokio '16“ uždarymas vyks gegužės 19 d. Tą vakarą Lietuvos publikos laukia skandalingosios Kanados šokio žvaigždės Marie Chouinard, kuriančios erotizmo ir instinktų prisodrintus spektaklius, bene žymiausias pastarojo dešimtmečio kūrinys, apkeliavęs daugumą svarbiausių pasaulio festivalių ir scenų – „bODY_rEMIX / gOLDBERG_vARIATIONS“.
Po jo Menų spaustuvės Juodojoje salėje bus parodytas netikėtas islandės, Šiaurės šokio žvaigždės, dabartinės Islandijos nacionalinės šokio trupės vadovės Ernos Omarsdottir ir jos gyvenimo draugo – dainininko ir gitaristo Valdimaro Jóhannssono – darbas roko koncerto forma – „Lazyblood“.
Iki festivalio uždarymo dienos vyks įvairūs edukaciniai renginiai. Menų spastuvėje eksponuojama menininkės, fotografės, daugelio Lietuvos ir tarptautinių konkursų laureatės Svetlanos Baturos paroda „Judesio diagrama“, kurioje ji pristato savo judesio matymo formą. Projektas žiūrovą kviečia išsamiau pažvelgti į šokį, judesį ir jo sudedamąsias dalis: kūno plastiką, struktūrą, nuotaiką.
Gegužės 9–11 d. Menų spaustuvės III studijoje vyks trijų valandų Somatinio šokio dirbtuvės. Jas rengs garsus šiuolaikinio šokio choreografas Benoît Lachambre, apdovanotas Monrealio didžiuoju šokio prizu, o prieš dvejus metus už geriausią choreografiją įvertintas Kvebeko menų ir literatūros tarybos. B. Lachambre dirbtuvės rengiamos su Šiuolaikinio meno centru kaip vienas Eglės Budvytytės parodos „Riedlenčių malda, arba Kakta žemiau širdies“ edukacinės programos renginių. Registracija į dirbtuves – ruta@cac.lt.
Jubiliejinį festivalį „Naujasis Baltijos šokis '16“ globoja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.