Teatrai.lt pristato: Nederlands Dans Theatre 2 | On Tour. Vilnius
Nyderlandų šokio teatras 2 – viena didžiausių pasaulyje šiuolaikinio šokio trupių, vadovaujama choreografo Paulo Lightfooto. Ši Nyderlandų trupė įsikūrusi Hagoje, tačiau per metus pasirodo 115 tūkst. žiūrovų Europoje, JAV, Azijoje ir Australijoje. Nuo 1959 m., kai buvo įkurta, šios maištingos pirmaujančios šiuolaikinio šokio trupės repertuare yra daugiau kaip 600 baleto pasirodymų, kuriuos kūrė tokie meistrai kaip Jiřís Kyliánas, Hansas van Manenas, žinomi šių šokio namų autoriai Sola León ir Paulas Lightfootas, bendradarbiaujantys choreografai Crystal Pite ir Marco Goecke'as. Taip pat labai vertinami svečiai Johanas Ingeris, Medhi Walerski, Alexanderis Ekmanas, Gabriela Carrizo, Franckas Chartieras, Hofeshas Shechteris, Edwardas Clugas ir Sharon Eyal bei Gaius Beharas.
Vieno vakaro GASTROLĖSE VILNIUJE trupė pristato keturis spektaklius:
SH-BOOM!
Sol León & Paul Lightfoot (Nyderlandai)
Birželio 18 d. 18.00, Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Didžioji salė
Bilietai: Tiketa.lt
Nuotraukų autorius: Rahi Rezvani
Muzika: Livingston & David (The Mills Brothers): If I didn’t care, Stan Freberg / Stone / Liebert:
John & Marsha (Stan Freberg) (1950 m.), Turner Layton & Clarence Johnstone: (Razaf-Denniker
& Lawrence) S'posin' (1929 m.), Olavi Virta: Sininen Huvimaja (Blue Pavilion) (1953 m.), Arturo
Cuartero: Nana a luisito (trad.), Livingston & David (The Mills Brothers): Sixty seconds got
together (1938 m.), Sterck, Sexton & Turner (Vera Lynn): Auf wiederseh'n, Sweetheart (1943 m.),
Keyes, Feaster, McRae & Edwards: SH-BOOM! (1954 m.)
Šviesos: Tom Bevoort
Dekoras ir kostiumai: Sol León and Paul Lightfoot
Premjera: 2000 m.
Trukmė: 25 min.
Sola León and Paulas Lightfootas pasirodymą SH-BOOM! sukūrė 1994 m. kasmetėse Šokėjų choreografijos dirbtuvėse, kurios dabar vadinasi „Switch“. Šis darbas svarbus ir tuo, kad žymi sėkmingą dueto bendradarbiavimo pradžią, be to, Sola pati pasirodė šiame spektaklyje. Sujungdamas humoro jausmą ir ironiją SH-BOOM! atskleidžia, kaip žmonės iš skirtingų socialinių sluoksnių tarpusavyje elgiasi ir susisieja. Tai satyriškų juodai baltų Francisco de Goya eskizų įkvėptas darbas, kuriame juoda pusė (ironija) ir šviesi pusė (humoras) meistriškai susipina.
Sola León (Kordoba, Ispanija) prie NDT 2 trupės prisijungė po to, kai 1987 m. baigė Nacionalinę baleto akademiją Madride. Po dvejų metų ji perėjo į NDT 1 trupę ir šoko tokių autorių kaip Jiří Kyliánas, Hansas van Manenas, Matsas Ekas ir Ohadas Naharinas šedevruose. Ji šoko iki pat 2003 m., kol galiausiai nusprendė visą save atiduoti choreografijai. S. León 2012 m. tapo NDT trupės menine patarėja.
Paulas Lightfootas (Kingslis, Anglija) studijavo Karališkojoje baleto mokykloje Londone. Jis prisijungė prie NDT 2 trupės ir po dvejų metų perėjo į NDT 1, kurioje šoko iki 2008 m. Per savo šokėjo karjerą P. Lightfootas pradėjo dirbti ir kaip choreografas bei su S. León sukūrė daug spektaklių NDT kolektyvui. 2011 m. P. Lightfootas tapo NDT trupės meno vadovu.
Jie abu kaip duetas NDT trupei pradėjo kurti daugiau nei prieš 26 metus. Kartu jie laimėjo prestižinius apdovanojimus, tokius kaip „Benois de la Danse“ ir „Herald Archangel“. Dviese jie sukūrė daugiau nei penkiasdešimt baleto kūrinių.
____________________________________________________________________________
„Abipusis komfortas“
Edward Clug (Nyderlandai)
Birželio 18 d. 18.00, Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Didžioji salė
Bilietai: Tiketa.lt
Nuotraukų autorius: Joris-Jan Bos
Muzika: Milko Lazar – PerpeTuumOVIA
Įrašas: Het Balletorkest
Pianinas 1: Patricia de la Vega
Pianinas 2: Jeroen Bal
Violončelė 1: Larissa Groeneveld
Violončelė 2: Evelien Prakke
Šviesos: Tom Visser
Dekoras ir kostiumai: Edward Clug
Premjera: 2015 m.
Trukmė: 13 min.
„Abipusis komfortas“ – tai smulkiai detalizuotas ir ryškiai charakterizuotas kūrinys. Jo pats išskirtiniausias bruožas – nervingumas, dėl kurio kūnai taip stipriai ir dažnai spragsi bei trūkčioja, kad viską galima interpretuoti kaip skyrybą, neabejotiną pulsavimo patvirtinimą. Kaip choreografas, E. Clugas nori išryškinti individualias šokėjų patirtis išlaikydamas šviežią požiūrį į jas. Jo darbas akcentuoja iš kūrybos proceso kylančias asmenines patirtis – tai atskleidžia žmogaus prieštaravimus, sukelia netikėtų gražių akimirkų ir spontaniškos ironijos.
1991 m. Edwardas Clugas (Rumunija) kaip solistas įsidarbino Slovėnijos nacionaliniame teatre Maribore. Čia jis ir sukūrė savo pirmąją choreografiją. 2003 m. tapo baleto meno vadovu ir taip nukreipė šokio trupę naujomis ir išskirtinėmis kryptimis. Kaip choreografas jis sulaukė tarptautinio pripažinimo už savo darbą pagal „Radiohead“ muziką – „Radio ir Julieta“ (2005 m.). E. Clugas su kūriniu „Abipusis komfortas“ debiutavo NDT teatre, šis trumpas šokio pasirodymas buvo skirtas NDT 2 trupei. „Abipusis komfortas“ sulaukė labai daug gerų komentarų ir tai buvo choreografo išgarsėjimo Nyderlanduose pradžia. 2015–2016 m. E. Clugas sukūrė savo antrajį darbą NDT trupei „Handman“, kurio premjera įvyko 2016-aisiais.
____________________________________________________________________________
„Solo“
Hans van Manen
Birželio 18 d. 18.00, Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Didžioji salė
Bilietai: Tiketa.lt
Nuotraukų autorius: Joris-Jan Bos
Muzika: Johann Sebastian Bach: Partita no. 1 violončelei D minor Corrente ir Double (presto) (BWV 1002), smuikininkas: Sigiswald Kuijken
Dekoras ir kostiumai: Keso Dekker
Šviesos: Joop Caboort
Premjera: 1997 m.
Trukmė: 7 min.
Hansas van Manenas sukūrė „Solo“ trims NDT 2 trupės šokėjams, kurie vaizduoja vienišą žmogų, iš naujo permąstantį savo vietą šiame pasaulyje. Greiti judesiai šokant pagal Bacho smuiko partitūrą reikalauja išskirtinio apskaičiavimo ir koncentracijos, dėl to gali būti atliekami tik šokėjams keičiant vienas kitą.
Hanso van Maneno (Amsterdamas, Nyderlandai) baleto kūriniai reikalauja rizikos, gyvybingumo ir laisvės. H. Van Manenas dirbo su NDT nuo 1960 iki 1971 m. Kaip šokėjas – iki 1963 m., o nuo 1961 m. – ir kaip meno vadovas. Nuo 1988 iki 2003 m. jis buvo NDT teatro namų choreografas. Ir dabar jis bendradarbiauja su NDT atnaujindamas jau esamą repertuarą. Jo kūrybą dabar sudaro apie 120 baleto kūrinių, iš jų 62 skirti NDT trupėms. H. Van Maneno darbus visame pasaulyje garsina įvairios šokio trupės.
____________________________________________________________________________
„Kaktusai“
Alexander Ekman
Birželio 18 d. 18.00, Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Didžioji salė
Bilietai: Tiketa.lt
Nuotraukų autorius: Rahi Rezvani
Muzika: Joseph Haydn: sonate no V „Sitio“ iš Die sieben letzten Worte unseres Erlösers am
Kreuze, Hoboken XX, 1B; Ludwig van Beethoven: styginių kvartetas no. 9 in C, Opus 59,
skyrius iš Andante con moto quasi allegretto; Franz Schubert: presto iš styginių kvarteto Der Tod
und das Mädchen, aranžuoto orkestrui Andy Steino ir styginių kvartetui Gustavo Mahlerio;
Josepho Haydno Allegro iš styginių kvarteto Opus 9, no 6 in A major. Styginių kvartetas, įrašytas
Harmen Straatman: Tinta Smidt von Altenstadt (pirmasis smuikas), Saskia Viersen (antrasis
smuikas), David Marks (alto smuikas), Artur Trajko (violončelė)
Šviesos: Tom Visser
Dekoras ir kostiumai: Alexander Ekman
Žodžiai: Spenser Theberge
Premjera: 2010 m.
Trukmė: 27 min.
Alexanderis Ekmanas vadina save ritmo „fryku“, o vienas jo skiriamųjų ženklų yra šiuolaikinių aplinkos garsų modeliavimas. Šiam choreografiniam darbui jis naudojo tik klasikinę muziką ir taip gimė nauja Schuberto kūrinio „Mirtis ir mergelė“ aranžuotė, sukurta su Olandijos simfonija. Be to, šokėjai orkestrui tapo instrumentais. A. Ekmanas panaudojo visus šokėjus, kad pakviestų žiūrovus pamąstyti, kaip suvokiamas menas.
Po šokėjo karjeros Karališkajame Švedijos balete, Cullbergo balete ir NDT 2 trupėje Alexanderis Ekmanas (Švedija) nusprendė susikoncentruoti į choreografiją. NDT 2 trupei A. Ekmanas sukūrė tarptautiniu hitu tapusį pasirodymą „Kaktusai“, už kurį 2010 m. gavo „Zwaan“ apdovanojimą. Taip pat spektaklius „Kairė dešinė, kairė dešinė“ (2012 m.) ir „Galbūt du“ (2013 m.). 2013–2014 m. NDT 1 trupei jis sukūrė šokio spektaklį „Neabejotinai du“.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija