Loretos Juodkaitės šokio teatro premjera

Sausio 10 dieną Menų spaustuvėje į šokio spektaklio premjerą kviečia Loreta Juodkaitė – Vyriausybės kultūros ir meno premija apdovanota šiuolaikinio šokio kūrėja, jau aštuonetą metų šokanti garsiausiose pasaulio scenose ir dirbanti su žymiais šiuolaikinio šokio choreografais nuo Europos iki Pietų Amerikos. Naujausiu spektakliu L. Juodkaitė neria į žmogiškosios atminties gelmes, atidengdama sluoksnį po sluoksnio visuomenės sukurtų žmogaus pavidalų apvalkalus ir mėgindama rasti tikrąją žmogaus savastį.

Spektaklis „Atmintis“ – tai darbas, kurį Loreta Juodkaitė kūrė visus pastaruosius metus vis grįždama į Vilnių tarp intensyvių kelionių, gastrolių ir pasirodymų skirtingose scenose Europoje ir už jos ribų. Kelionių įspūdžiai, pokalbių nuotrupos, pamąstymai apie politinius, ekonominius, socialinius skirtumus, kurie egzistuoja skirtingose kultūrose ir kurie, nepriklausomai nuo religinės bei istorinės sanklodos, visur vienodai apriboja žmogaus prigimtį, paskatino kūrėją imtis atminties temos.

„Akivaizdu, kad žmonija susikūrė begalinį netikrų norų ir kančių tinklą, kuris remiasi „noro turėti“ mechanizmu. Mes pamirštame dalykų esmę, kurią žinojome, kai buvome kūdikiai. Ir taip sunykstame savo pačių susikurtuose jausmų kalėjimuose“, – sako L.Juodkaitė. Spektaklio „Atmintis“ filosofinį pamatą atliepia ir Alberto Camus romanas „Svetimas“, kuriuo L.Juodkaitė taip pat rėmėsi kurdama šį spektaklį. Pasak rašytojo, beviltiškumui ir absurdui galima priešintis protestuojant ir kuriant, vienintelė pateisinama maišto forma yra Kūryba, o paguoda pasaulyje – Meilė.

Žmogaus atmintį sudaro keturi taškai – įsiminimas, laikymas atmintyje, atsiminimas ir užmiršimas, tad spektaklio „Atmintis“ choreografija atsiskleis geometriniu kvadratu. Spektaklio scena taps iš keturių pusių žiūrovų stebimas „ringas“, kurio centre galima iš arti matyti žmogų, kovojantį su pačiu savimi, ieškantį būties prasmės savo gelmėse.

Spektaklio scenografiją sukūrė Elvita Brazdylytė, šviesų dailininkas – Vilius Vilutis, kompozitorius – Tomas Kutavičius.

Loretos Juodkaitės spektaklio „Atmintis“ premjera vyks Vilniaus Menų spaustuvėje (Šiltadaržio g. 6), sausio 10 d. 19 val.

Vladimiro Lupovskojaus nuotrauka

Skaityti daugiau