Minske vykstančiame forume išsikalbėti atėjo metas ir šokėjams

Trečiadienio vakarą Minske (Baltarusija), eksperimentinių fizinių teatrų forume „PlaStforma Minsk 2015“, pristatomas Menų spaustuvės spektaklis „Contemporary?“. Festivalyje be lietuvių ir baltarusių dar dalyvauja Lenkijos, Latvijos, Ukrainos, Rusijos ir Švedijos šokio ir fizinio teatro atstovai. Pagrindinis trečiąkart vykstančio renginio tikslas – naujausių baltarusių šokio spektaklių pristatymas.

Lietuviai šiame renginyje dalyvauja pirmąkart, ir tai vyksta keturių šalių festivalių mainų projekto rėmuose – savo šalių choreografus aktyviausiai pristatantys Lietuvos, Ukrainos, Baltarusijos ir Lenkijos festivaliai sutarė bendradarbiauti vieni pas kitus pristatydami ryškiausius pastarųjų metų savo nacionalinių choreografų spektaklius.

Minske, pristatydami praėjusių metų Scenos menų fenomenu paskelbtą spektaklį „Contemporary?“, Lietuviai dalyvauja ir edukacinėje programoje – šokėja ir choreografė Agnė Ramanauskaitė antradienį surengė šokio technikos seminarą, o šiandien (trečiadienį) po pietų šokio kritikė Ingrida Gerbutavičiūtė skaitys video paskaitą apie Lietuvos šiuolaikinio šokio estetinę panoramą. Pasak A. Ramanauskaitės ji buvo maloniai nustebinta jaunųjų baltarusių šokėjų meistriškumo ir džiaugėsi galimybe pasidalinti savo patirtimi.

Prieš savo pasirodymą „Contemporary?“ komanda turėjo progą pamatyti ir kolegų iš Lenkijos darbą. Pasak aktoriaus ir šokėjo Pauliaus Tamolės, matoma akivaizdi tendencija, kad šokio spektakliai jau neapsiriboja vien šokiu, jungdami įvairias scenos meno rūšis. „Šokio spektakliuose jau vaidina ir dainuoja. Toks jausmas, kad ir šokėjams atėjo metas išsikalbėti,“ – įspūdžiais iš Minko dalinasi P. Tamolė.

Tarpdisciplininį spektaklį „Contemporary?“ praeitą rudenį lenkų kritikai jau įvertino kaip geriausią Liublino tarptautinio šokio festivalio reiškinį, dabar vyksta renginys Minske, balandį „Contemporary?“ turėtų būti pristatytas tarptautiniame šiuolaikinio šokio festivalyje „Zelyonka“ Kijeve, o gegužę Ukrainos, Baltarusijos ir Lenkijos spektakliai numatyti Vilniuje vykstančio Tarptautinio šiuolaikinio šokio festivalio „Naujasis Baltijos šokis‘15“ programoje.

Pasak festivalio vadovo Audronio Imbraso, jei prieš keletą metų regione šiuolaikinis šokis intensyviau plėtojosi tiktai Lietuvoje ir Lenkijoje, tai pastaruoju metu pastebimas akivaizdus ir Baltarusijos bei Ukrainos šokio bendruomenių suaktyvėjimas: „Ukrainos visuomenė dėl suprantamų politinių priežasčių išgyvena virsmą, radikalius kultūrinius pokyčius, panašius į tuos, kuriuos mes Lietuvoje patyrėme prieš porą dešimtmečių, šioje šalyje ėmė labai aktyviai reikštis įvairių šiuolaikinių meno krypčių kūrėjai bei vadybininkai. Baltarusijoje procesai kiek kitokie – daug metų tarptautiniu mastu joje buvo žinomi tik gal kokie 4–5 choreografai ir Vitebsko šiuolaikinės choreografijos festivalis, dabar šie choreografai subrendo imtis savarankiško renginio ir patys kartu Minske pradėjo rengti fizinių teatrų forumą „PlaSforma“. Natūralu, kad Lietuva, gerai pažįstanti dauguma šių procesų dalyvių, inicijavo keturių šalių festivalių mainų projektą – kartu su Ukraina, Baltarusija ir Lenkija vieni pas kitus pristatysime ryškiausius pastarojo laikotarpio šiuolaikinio šokio spektaklius. Galima būtų simboliškai pasakyti ir taip: Lietuva skleidžia pažangią šiuolaikinę kultūrą buvusios Lietuvos didžiosios kunigaikštystės žemėse. Tiesa, kol kas projekto likimą gali nulemti ir Kultūros tarybos sprendimai dėl finansavimo, kurie dar nėra paskelbti.“

** Labai šiuolaikinio šokio (ne)labai spektaklis „Contemporary?“ Vilniuje – kovo 26 d., 19 val. Menų spaustuvėje.

Menų spaustuvės informacija

Skaityti daugiau