„Naujasis Baltijos šokis“ ir „Aerowaves“ keičiasi kūrėjais ir skatina kurti šokio filmus

Praėjusį savaitgalį Barselonoje vykusiame Europos šiuolaikinio šokio tinklo „Aerowaves“ festivalyje „Spring Forward“ savo darbus pristatė lietuvės choreografės Ugnė Dievaitytė ir Vilma Pitrinaitė, pernykščio tarptautinio šiuolaikinio šokio festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ dalyvės. Festivalio ir tinklo bendradarbiavimas jau davė vaisių: gegužės 6–12 d. vyksiančio „Naujojo Baltijos šokio’ 15“ žiūrovai susipažins su Jungtinės Karalystės, Ukrainos ir Baltarusijos jaunaisiais choreografijos kūrėjais, kitas rezultatas – šokio filmų konkursas, kurio nugalėtojai bus paskelbti ir apdovanoti balandžio pabaigoje.

„Spring Forward“ pristatė lietuves choreografes

Itin džiugus faktas Lietuvos šiuolaikinio šokio scenai. Praėjusį savaitgalį, balandžio 17–19 d., Barselonoje vyko Europos šokio tinklo „Aerowaves“ festivalis „Spring Forward“, pirmąkart „Aerowaves“ istorijoje pristatęs lietuvių darbus – Ispanijoje gyvenančios bei kuriančios Ugnės Dievaitytės ir Belgijoje bei Prancūzijoje kuriančios Vilmos Pitrinaitės. Abiejų choreografių ir šokėjų spektakliai jau pažįstami Lietuvos publikai iš pernykščio „Naujojo Baltijos šokio“. Tai dueto U. Dievaitytės ir Polianos Limos „Kūnai“ („Flesh“ – angl.) bei V. Pitrinaitės „Mis Lietuva“.

Šiųmečių „Aerowaves“ nugalėtojų sąraše – spalvingas Europos šokis iš Austrijos, Belgijos, Čekijos, Danijos, Didžiosios Britanijos, Graikijos, Italijos, Nyderlandų, Norvegijos, Portugalijos, Slovakijos, Suomijos, Vengrijos, Lietuvos. Festivalyje viešėjusi lietuvė šokio kritikė Ingrida Gerbutavičiūtė džiaugiasi ne tik geografine šalių įvairove, bet ir spektaklių idėjine bei raiškos gausa.

„Festivalyje matėme, kad kiekviena šalis turi vis kitokį veidą, kad globalizacijos epochoje šokio meno kūrėjai išlaiko individualumą ir nesivaiko „madų“. O tai džiugina, – sakė I.Gerbutavičiūtė. Dėmesį patraukė utriruota bjaurumo estetika, stilizuoti solo darbai ir lyriška vienatvė. Vis dėlto stipraus individualumo fone kartais norėjosi ir ryškesnių bendruomeniškų temų.“

Laisvė vaizduotei ir linksmybėms

„Igor and Moreno“ iš Jungtinės Karalystės, „Buchok ART Family“ iš Ukrainos, „ID šokio projektas“ iš Baltarusijos yra šiųmetis festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ ir Europos šokio tinklo „Aerowaves“ pradėto bendradarbiavimo rezultatas. Nuo šiol festivalis kasmet pristatys po tris jaunus žemyno choreografus.

Gegužės 9 d. Lietuvos nacionalinio dramos teatro Mažojoje salėje įvyks du – mūsų kaimynų ukrainiečių ir baltarusių – spektakliai. Šiuolaikinio šokio trupės „Buchok ART Family“ įkūrėjai, Kijeve gyvenantys šokėjai, choreografai, šiuolaikinio šokio mokytojai Alina ir Viačeslavas Bučokai savo spektaklyje „YesNoMaybe“ leisis į žmogaus vaizduotės analizę. Pasak kūrėjų, kiekvieno individo vaizduotė funkcionuoja skirtingai, todėl žiūrovai skirtingai suvokia tai, ką mato. O Bučokai savo žiūrovams suteikia visišką laisvę kiekvienam nuspręsti, apie ką šis pasakojimas.

Visišką laisvę žiūrovui suvokti kūrinį „Keturiomis rankomis“ („In Four Hands“ – angl.) taip, kaip jis pats nori, suteikia ir „ID šokio projekto“ nariai – šokėjai, choreografai ir šokio mokytojai Inna Aslamova (Baltarusija) ir Daniilas Belkinas (Ukraina), į festivalį Vilniuje porai dienų atskrisiantis iš tarptautinio šokio projekto Tbilisyje.

Šiųmečio festivalio uždarymo spektakliu taps Londone gyvenančių ir kartu nuo 2007-ųjų kuriančių šokėjų ir choreografų Igorio Urzelai ir Moreno Solinaso darbas „Idiosinkrezė“ („Idiot-Syncrasy“ – angl.). Savo kūryboje juodu sugeba panaudoti poetinę ar netgi politinę kalbą pasitelkdami kūną, balsą, tekstą ir dizainą. Taip gimsta meistriškas ir žaismingas, jaudinamas ir be kompromisų, poetiškas ir verčiantis susimąstyti šokis. Kaip sako patys kūrėjai, jų veikla prasidėjo nuo noro savo spektakliu pakeisti pasaulį. Gegužės 12 d. Menų spaustuvės Juodojoje salėje, pasitelkę įspūdingus Sardinijos ir Baskų krašto vaizdus bei humorą, Igoris ir Moreno dainuos, šoks, šokinės ir kitaip smagins žiūrovus.

Šokio filmų konkurse – piniginiai prizai ir kvietimai

Su Europos šokio tinklu „Aerowaves“ festivalis ne tik pristato tris jaunuosius žemyno choreografus, bet ir rengia šokio filmų konkursą, kuriame dalyvauja ir visiškai jauni kūrėjai, ir gerai žinomi Lietuvos šiuolaikinio šokio meistrai Marius Pinigis, Mantas Stabačinskas, Laurynas Žakevičius ir Erika Vizbaraitė.

Du mėnesius, nuo vasario 13 iki balandžio 13 d. festivalio „Naujasis Baltijos šokis‘15“ rengėjai kvietė kurti šokio filmus ir dalyvauti šokio filmų konkurse. Iš viso buvo gauta 12 specialiai konkursui sukurtų šokio filmų, kurių premjerinė peržiūra Menų spaustuvėje įvyko balandžio 15 d. Visus konkurse dalyvaujančius filmus iki Tarptautinės šokio dienos (balandžio 29) galima pamatyti festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“, kur taip pat vyksta ir balsavimas už konkurse dalyvaujančius filmus.

Daugiausia balsų surinkusio šokio filmo komandai bus padovanoti kvietimai (2 asm.) į „Aerowaves“ šokio spektaklius festivalyje „Naujasis Baltijos šokis’ 15“ ir įteiktas Europos šokio tinklo „Aerowaves“ publikos plėtros programos įsteigtas prizas – 500 eurų. Festivalio rengėjai už atitikimą šokio filmo žanrui ir meninę kokybę savo nuožiūra vienam filmų kūrėjų padovanos festivalio „Naujasis Baltijos šokis’15“ akreditaciją (2 asm.).

Bilietus į festivalio „Naujasis Baltijos šokis’ 15“ spektaklius galima įsigyti www.tiketa.lt. Visa informcija apie trupes, choreografus ir spektaklius – www.dance.lt.

Daugiau aktualijų