Bendruomenę buriantis šokis

Kultūros animacijos terminas Lietuvoje dar dažnai skamba it koks burtažodis, neaiškiai kuriantis asociacijas tarp filmuko ir drungnų sąsajų su kultūra. Visgi, tai nieko bendro su animaciniais filmukais neturintis reiškinys, kurio orientacinė kryptis – kultūros ir bendruomenės santykis, jų dialogo paieška, kuomet kultūra suvokiama kaip bendruomenės gerbūvio dedamoji, o ne autonomiškas ir savipakankamas reiškinys. Stebina ir tai, jog vos ne kasmet vienu pagrindinių prioritetų kultūros politikoje keliamas kultūros regionuose klausimas dažnai tebūna tapatinamas su tiesioginiu vienokio ar kitokio produkto nuvežimu ir parodymu periferijoje, orientuojantis į menininko profesionalumą, konkretų kūrinį, o ne į atrastą santykį su vietos bendruomene ir ilgalaikės komunikacijos per kultūrą siekį. Norisi tikėti, kad vis daugiau inkubatorių pritrauks kultūros atstovus, menininkus ne tik demonstruoti savo kūrybą, tačiau dalintis patirtimi ir aktyvinti bendruomenę bei prisidėti prie jos gerbūvio puoselėjimo. Menas bei kultūra gali būti ne tik nesuinteresuoto grožio, estetikos nešėjai, tačiau ir aktyvūs socialinio lauko žaidėjai, o kaupiamas bei perduotas kultūrinis kapitalas bendruomenėje realizuotas ne tik pavieniais užimtumo atvejais, tačiau ženkliu visuomenės socialinio ir kultūrinio lauko pakilimu.

Kauno šokio teatras „Aura“, vykdydamas projektą drauge su Norvegijos šokio teatru „Panta Rei“, žengia neabejotinai svarų žingsnį, priartindamas šiuolaikinį šokį prie visuomenės, o taip pat ir įsitraukdamas į bendruomenės gyvenimą. Į savo žiūrovą žvelgdami tik rimtai arba labai rimtai, šiuolaikinio šokio atstovai pasiryžo savo kalba komunikuoti su žiūrovais pilnavertišku dialogu. Projekto „Godos“ metu ne tik sukuriamas bendros tematikos kūrinys (du šokio spektakliai, jungiami vienos godų koncepcijos) ir nemokamai pristatomas įvairiuose skirtinguose miestuose, tačiau šiuolaikinio šokio kalba taip pat tampa bendravimo su skirtingomis vietos bendruomenėmis mediatoriumi. Kitaip tariant, praktiškai įgyvendinamos kultūros animacijos, dar žinomos kaip bendruomeniniai menai, koncepcijos.

Šįkart tarptautinis bendradarbiavimas vaisingas ne tik meno kūriniais. Jis pasižymi ir socialinio aktyvizmo idėjomis. „Panta Rei“ šokio teatro atstovai, turintys ne vienerių metų patirtį darbe su bendruomene, realizavę tokius projektus, kurių metu būdavo įtraukiama iki 2000 dalyvių (besidomintys www.pantareidanseteater.com tinklapyje gali surasti projektą pavadinimu „Tilt“), savo patirtimi pasidalino su „Auros“ teatro šokėjais. Vaisingas bendradarbiavimas bus realizuotas dvejuose miestuose Norvegijoje (Mose ir Fredrikstade) bei trijuose miestuose Lietuvoje (Švenčionyse, Neringoje bei Mažeikiuose). Šokėjai, perpratę specifinę darbo su bendruomene kalbą, savaitei suburs miestų bendruomenes bendram vienas kito ir šiuolaikinio šokio dialogo atradimui. Darbo rezultatus vainikuos projekto dalyvių iš minėtų miestų sukurti trumpi pasirodymai. Patiems gyventojams pamėginus prabilti šiuolaikinio šokio kalba, premjerinis spektaklis „Godos“ nusispalvins kitomis spalvomis.


Nuotraukos autorė – Trine Sirnes

Dialoginė komunikacija su savo žiūrovu, potencialiu žiūrovu ar dar neatrastu žiūrovu – viena sudėtingiausių užduočių meno bendruomenėje. Socialiai aktyvus ir atsakingas kūrėjas – tai ne tik tas, kuris apsiima rūšiuoti šiukšles ar karts nuo karto savo kūrybą parodo nemokamai. Suprantama, jog imtis aktyviai bendrauti su gyventojais nėra viena lengviausių, tačiau neabejotinai tai viena būtiniausių užduočių. Projektinis finansavimas leidžia rezultatui pasiekti maksimalų pagreitį, tai yra vykdyti visas veiklas nemokamai, o tarptautinis bendradarbiavimas skatina skirtingos minties ir patirčių raišką bei sklaidą.

Teksto autorė – Silvija Čižaitė-Rudokienė

Visi, norintys patirti šiuolaikinio šokio komunikacijos džiaugsmą, kviečiami sekti renginių kalendorių ir prisijungti.


Kalendorius

2016 | Vasaris
22-26 d. edukacinė ir kūrybinė savaitė Švenčionyse
27 d. 16 val. šokio dirbtuvių pristatymas, Švenčionių Nalšios muziejus (Laisvės a. 1, Švenčionys),
17 val. spektaklis „Godos“, Švenčionių kultūros centras (Vilniaus g. 2, Švenčionys)

2016 | Kovas

Vasario 29 – kovo 5 d. edukacinė ir kūrybinė savaitė Mažeikiuose
7 d. 18 val. šokio dirbtuvių pristatymas ir spektaklis „Godos“, Mažeikių kultūros centras (Naftininkų g. 11, Mažeikiai)
8-11 d. edukacinė ir kūrybinė savaitė Neringoje
12 d. 16 val. šokio dirbtuvių pristatymas, VDA Nidos meno kolonija (Taikos g. 43, Neringa)
18 val. spektaklis „Godos“, Nidos KTIC „Agila“ (Taikos g. 4, Neringa)

2016 04 29 Baigiamasis projekto renginys
19 val. šokio spektaklio „Godos“ premjera, Nacionalinio Kauno dramos teatro didžioji scena (Laisvės al. 71, Kaunas). Po spektaklio – susitikimas su projekto „Godos“ komanda

Daugiau apie projektą GODOS

Skaityti daugiau