Lietuvių šokio pristatymas Meksikoje: pilnas žiūrovų ir ateities planų

Šiemet Lietuvos šiuolaikinio šokio gastrolių žemėlapiuose atsirado tolimoji Meksika ir tarptautiniai Pietų Amerikos scenos menų festivaliai. Rugpjūčio pradžioje į Meksiką išvyko Kauno šokio teatras „Aura“, šokio trupė „Nuepiko“, šokėjos Anna-Marija Adomaitytė ir Aistė Kriukelytė. Lietuvos šokio informacijos centro Pietų Amerikos publikai pristatyti kūrėjai rodė spektaklius ir vedė kūrybinio meistriškumo dirbtuves vietos profesionalams. Pirmosios tokio dydžio lietuvių gastrolės Meksikoje aplankė penkis miestus ir davė puikių rezultatų – naujų ryšių ir įdomių ateities planų. Šis turas – ilgalaikių profesinių ryšių tarp skirtingų šokio bendruomenių rezultatas. Lietuvių pristatymą Meksikoje dalinai finansavo Lietuvos kultūros taryba.

Nuotrauka: Demora Liliana

Pasirodė tarptautiniuose festivaliuose

Kauno šokio teatras „Aura“ savo produkciją Meksikoje pristatė beveik pusantro tūkstančio žiūrovų auditorijai. Didelio Pietų Amerikos šokio profesionalų dėmesio sulaukiančiame FIDCDMX (Festival Internacional de Danza Contemporánea de la Ciudad de México) festivalyje Meksiko mieste buvo rodomas spektaklis „Godos“, o Kuernavakos mieste vykusiame „Festival Morelos Tierra De Encuentro“ festivalyje – du pasirodymai su ištraukomis iš spektaklių „Padaryk iš manęs jungiklį“, „Noriu maitinančios dienos iš tavo rankų“, „Sprendimas“, „Cherry Cherry boom boom“ ir spektaklio „Žydėjimas“, įkvėpto garsios meksikietės Fridos Kahlo gyvenimo. FIDCDMX festivalyje pasirodė ir Anna-Maria Adomaitytė su spektakliu „Daurade“ bei šokio trupė „Nuepiko“ su „(g)round zero“, kuris po to keliavo į tris tarptautinio šokio festivalio „Concentrica“ jungiamus Meksikos miestus: Chalapą, Teziutlaną, Pačiuką. „Nuepiko“ spektaklius iš viso išvydo apie 400 žiūrovų.

Nuotrauka: Emmanuel Adamez

Šokio ir judesio menininkė Aistė Kriukelytė į Meksiką vyko kaip viena iš trisdešimties atrinktųjų FIDCDMX festivalio organizuojamam solistų konkursui. Čia ji pasirodė kartu su dalyviais iš Izraelio, Pietų Korėjos, Australijos, Turkijos, Kanados, Suomijos, Burkina Faso, JAV, Meksikos, Danijos, Italijos, Malaizijos ir kitų šalių. „Pagal vieną konkurso taisyklių visiems dalyviams buvo virš 40 metų ir tai mane patraukė, kadangi pas mus tokio amžiaus šokėjams kol kas labiau įprasta jau lipti nuo scenos, o ne dalyvauti konkursuose.“ – pasakoja renginio konceptu ir šiltu dalyvių bendravimu besidžiaugianti A. Kriukelytė.

Edukacija ir ateities planai

Lietuvos delegacija Meksikoje ne tik pristatė savo kūrybą, bet ir vedė kūrybines dirbtuves bei jose dalyvavo. „Auros“ komanda seminarus rengė Kuernavakoje „Foramen M. Ballet“ kompanijos šokėjams ir kitiems šokio profesionalams, o kartu su minėta kompanija dalyvavo bendruose šokio technikos ir scenos menų seminaruose. „Nuepiko“ trupės nariai Marius Pinigis, Marius Paplauskas ir Andrius Stakelė gastrolių metu vedė aštuonis šiuolaikinio ir gatvės šokio seminarus, kuriose sudalyvavo apie šešiasdešimt įvairaus amžiaus ir patirties šokėjų. „Verta pabrėžti, kad tarptautiniame šokio festivalyje FIDCDMX buvome tik vieni iš trijų tarptautinių trupių, rodžiusių spektaklį ir taip pat vedusių šokio dirbtuves.“ – sako Marius Pinigis. Šokėjas taip pat džiaugiasi, kad pavyko užmegzti naudingų kontaktų: „Ypač vertingu vizitu laikome Teziutlano miestą, kuriame užmegzti kontaktai su pagrindinio miesto teatro direktoriumi, kuruojančiu svarbiausią mieste vykstantį kultūrinį renginį – Tarptautinį Teziutlano Menų festivalį, apimantį muziką, šokį ir teatrą. Pradėtos derinti galimybės organizuoti šokio spektaklio „(g)round zero“ gastroles Šiaurės Meksikoje ir dviejose pietinėse JAV valstijose – Kalifornijoje ir Teksase, kitų metų gegužę.“ Nemažiau svarbiu pasiekimu trupė laiko ir užmegztą kontaktą su Pačiukos menų universitetu, kuriame vedė šokio dirbtuves. Svarstomos galimybės kitais metai sugrįžti ir vesti šokio dirbtuves, trunkančias ilgesnį laiką.

Nuotrauka: A.LopezS

Planų bendradarbiauti su Meksikos šokio lauku parsivežė ir Kauno šokio teatras „Aura“ – kitais metais „Auros“ šokio festivalyje numatyta parodyti „Foramen M.Ballet“ kompanijos spektaklį. Taip pat planuojama kurti bendrą šios kompanijos ir „Auros“ pasirodymą su Lietuvos ir Meksikos kompozitorių kartu sukurta gyva muzika. Anot „Auros“ vadovės Birutės Letukaitės, tokiu būdu kūrėjai sujungtų šias dvi skirtingas ir tolimas šalis, projektas taip pat būtų gražus akcentas minint „Foramen M. Ballet“ šokių studijos veiklos 20-metį ir 10-tąjį „Festival Morelos Tierra De Encuentro“ festivalį.

Skaityti daugiau