2018-ieji: kiek nušoko šokio centras?

Besibaigiant metams norime atsigręžti atgal ir naujuosius pasitikti apžvelgę svarbiausius nuveiktus darbus. Šįkart daugelio metų pabaigos ritualu tapusioje apžvalgoje  – reikšmingiausi Lietuvos šokio informacijos centro (LŠIC) inicijuoti projektai, jo organizuotų Lietuvos šokio pristatymų užsienyje rezultatai ir svarbiausi ateities planai.

Lietuvos vardas šokio pasaulyje

LŠIC šiais metais Lietuvos šiuolaikinį šokį pristatė net aštuoniose tarptautinėse šokio mugėse ir festivaliuose visame pasaulyje. Europoje Lietuvos vardas skambėjo Aerowaves tinklo organizuojamame festivalyje “Spring Forward”, šiemet vykusiame Sofijoje, Bulgarijoje, vienoje didžiausių šokio mugių pasaulyje “Tanzmesse NRW” (Diuseldorfas, Vokietija), tarptautiniame šiuolaikinio šokio festivalyje “December Dance” (Briugė, Belgija),  “Octoberdanse” festivalyje (Bergenas, Norvegija) ir šiaurės šalių šokio platformoje ICE HOT, kuri šiais metais vyko Reikjavike, Islandijoje. Už Europos ribų  2018-aisais Lietuvos  šokis pristatytas PAMS scenos meno platformoje (Seulas, Pietų Korėja), ten  pat vykusioje Azijos šiuolaikinio šokio platformoje HOT POT ir scenos menu bienalėje CINARS (Monrealis, Kanada).

Lietuvos šokio delegacijos stendas šokio mugėje Vokietijoje „Tanzmesse NRW“

Kaip svarbiausius Lietuvos šokio sklaidos metų įvykius, LŠIC papildomai išskiria specialią Lietuvos šokio platformą “Focus Lithuania”, vykusią Bulgarijos šiuolaikinio šokio forume ONE DANCE WEEK bei pirmą kartą inicijuotas Lietuvos šokio trupių gastroles Meksikoje, užmezgusias naujų ryšių su Pietų Amerikos šokio bendruomenėmis ir davusias pradžią naujiems bendriems projektams.

Metų darbo vaisiai

„Šiame darbe svarbiausia yra veiklos tęstinumas ir nuolatinis ryšių palaikymas. Per daugelį veiklos metų, LŠIC sugebėjo sukurti platų ir labai stiprų tarptautinių ryšių tinklą, kurio rezultatai skirtingais formatais yra gerai matomi tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje kiekvienais metais“ – paklausta apie svarbiausius LŠIC darbo rezultatus kalba jo vadovė Gintarė Masteikaitė.

„Labai vertinu užsimezgusius profesinius ryšius su KAMS (Korėjos meno vadybos organizacija) ir PAMS mugės organizatoriais. Jau kitais metais suaktyvės Lietuvos scenos meno pristatymas Pietų Korėjoje. Nuoseklaus darbo dėka, šiais metais “Naujasis Baltijos šokis” buvo pakviestas prisijungti prie pagrindinių Europos šokio festivalių (“Tanz in August”, Julidans”, Dublin dance festival ir kt.) ir pradėti ruoštis naujų tarptautinių projektų įgyvendinimui nuo 2020-2021 metų. Visi turimi ryšiai su metais tik stiprėja, auga pasitikėjimas, atrandamos bendros interesų sritys ir tai yra didžiulis turtas, kurį labai vertinu ir kurio dėka, kiekvienais metais Lietuvos menininkai vis plačiau ir dažniau pristato savo kūrybą visame pasaulyje.“

Akimirka iš susitikimo su šiemet festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ metu savo spektaklį „nicht schlafen“ pristačiusiu choreografu ir teatro režisieriumi Alain Plateliu ir kultūros ministre Liana Ruokyte Jonsson

Žingsniai link vieningo Baltijos šalių pristatymo

Anot Gintarės Masteikaitės, didžiulis metų pasiekimas taip pat yra jau šiuo metu organizuojama pirmoji Baltijos šokio platforma, kuri įvyks kitais metais, tarptautinio šiuolaikinio šokio festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ metu. „Diskusijos apie tokį formatą vyko keletą metų, tačiau tik šiemet sugebėjome pagaliau idėją paversti kūnu. Ši platforma negalėtų vykti be sustiprėjusių šokio institucijų Latvijoje ir Estijoje pagalbos, taip pat be tarptautinės profesionalų pagalbos ir jų palaikymo.“ – džiaugiasi Lietuvos šokio informacijos centro ir „Naujojo Baltijos šokio“ festivalio vadovė. Planuojama, kad platformą aplankys 30-40 užsienio šokio profesionalų iš viso pasaulio. Šios iniciatyvos tikslas – stiprinti Baltijos šalių šiuolaikinio šokio matomumą pasaulyje, pritraukiant didesnį užsienio ekspertų dėmesį ir užtikrinant solidžią poziciją užsienio šokio platformų tarpe.

Lietuvos šokio kūrėjų pristatymas užsienio ekspertams 2018 metais festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ metu

LŠIC iniciatyva Baltijos šalių šokio pristatymas persikels ir už Lietuvos ribų – šiemet pradėtos derybos dėl bendro Baltijos šokio pristatymo su “Tanzmesse NRW” mugės tarybos nariais ir tikimasi, kad 2020-aisais vienas iš didžiausios šiuolaikinio šokio platformos pasaulyje akcentų bus trijų Baltijos šalių šokis.

Po ilgos pertraukos sisteminama Lietuvos šiuolaikinio šokio informacija

LŠIC 2018 metais inicijavo ir pradėjo vykdyti projektą, skirtą Lietuvos šokio statistinių duomenų rinkimui ir tvarkymui bei šiuolaikinio šokio duomenų bazės sukūrimui.

Anot projekto koordinatorės Anastasijos Dichtiar, ilgus metus Lietuvoje nebuvo renkama ir analizuojama statistinė informacija apie šiuolaikinį šokį, todėl šokio laukas negalėjo pristatyti tikslios sektoriaus situacijos ir jos pasikeitimų, ekonominių rodiklių, augančių gastrolių skaičiaus į užsienio šalis. Projekto metu surinkti ir apibendrinti duomenys veiks kaip įrankis ir svarus argumentas grindžiant kultūros investicijų naudą į šiuolaikinio šokio lauką.

2018-aisaisi pradėta kurti ir pirmoji Lietuvos šiuolaikinio šokio duomenų bazė, kurioje bus pateikiama informacija apie Lietuvos šokio teatrus ir trupes, kūrėjus ir atlikėjus. Visa informacija bus viešai prieinama www.dance.lt platformoje lietuvių ir anglų kalbomis. Šis įrankis leis efektyviau pristatyti Lietuvos šokį užsienio partneriams, taip pat užtikrins patogų informacijos pasiekiamumą apie šokį Lietuvoje.

Prie šokio prisijungė šiuolaikinis cirkas

Šiais metais LŠIC nusprendė plėsti savo veiklą ir nuo šiol pristatyti ne tik šiuolaikinį šokį, bet ir šiuolaikinį cirką. Anot Gintarės Masteikaitės, sprendimas prie šiuolaikinio šokio prijungti ir šiuolaikinį cirką buvo priimtas labai natūraliai. Šios sritys pagal savo vystymąsi ir veiklas yra labai panašios. Šiuo metu cirkas Lietuvoje yra maždaug toje pačioje stadijoje, kaip šokis prieš 25-30 metų. Veiklų apjungimo procesas vyksta labai sklandžiai. LŠIC  jau prisidėjo prie vienos tarptautinės cirko rezidencijos Stokholme, edukacinių programų, taip pat su partneriais iš Švedijos parengė bendrą EU projekto paraišką.

LŠIC komanda kartu su kolegomis  iš APCC (Ispanija), Sircus info Finland (Suomija), ProCirque (Šveicarija) ir Manegen (Švedija) ruošią paraišką EU programai „Kūrybiška Europa“

LŠIC šiemet prisijungė prie “Circus Next” – daugiamečio, Europos komisijos dalinai finansuojamo, cirko lauką jungiančio projekto, kuris palaiko naujus cirko menininkus ir skatina visapusišką  jų bendradarbiavimą Europoje ir už jos ribų. LŠIC su projekto partneriais parengė paraišką dėl meninių ir edukacinių veiklų vykdymo ir kitais metais žada pristatyti pirmuosius šiuolaikinio cirko projektus.

LŠIC nariai kartu su 2018 metais Lietuvoje pristatyto performanso „Dviguba vaivorykštė ir tornadas“ kūrybine komanda

 

Skaityti daugiau