Speciali proga – galimybė pamatyti dokumentiką apie Lietuvos šokio kūrėjus

2020-ieji žymi svarbią šventę šalies šokio bendruomenei – Lietuvos šokio informacijos centro (LŠIC) 25-rių metų jubiliejų. Ketvirtį amžiaus svarbiausius šiuolaikinio šokio informacijos kaupimo ir sklaidos darbus atliekanti organizacija šventinius metus pradeda su dovana šokio gerbėjams – devynių Lietuvos šokio kūrėjų dokumentinių apybraižų pristatymu.


Kadras iš filmo. Vytis Jankauskas

Asmenybes atskleidžiantys filmai

LŠIC kviečia drauge laukti balandžio 29 dieną minimos Tarptautinės šokio dienos, filmuose susipažįstant su Lietuvos šokio menininkais. „Lietuvos šokio kūrėjų portretai“ – nuo 2015 m. LŠIC vykdomas projektas, kurio metu kasmet kuriamos dokumentinės apybraižos, pristatančios Lietuvos šiuolaikinio šokio ir baleto kūrėjus ir atlikėjus, jų kūrybinę veiklą bei Lietuvos šokio istoriją.


Kadras iš filmo. Rūta Butkus

„Įgyvendindami šį projektą siekiame atskleisti žiūrovams kiekvieno šokio kūrėjo individualumą, svarbius jo kūrybos bruožus. Filme skambantys atviri kūrėjų pasakojimai ir prisiminimai padeda mažinti distanciją tarp žiūrovo ir kūrėjo, suteikia galimybę geriau suvokti herojaus kūrybinę kryptį, stilistiką“ – apie  projektą pasakoja jo koordinatorė Anastasija Dichtiar.


Kadras iš filmo. Agnija Šeiko

Kiekvienų metų portretus kuria skirtingi režisieriai (Vytautas Puidokas, Kostas Radlinskas, Marius Paplauskas, Mikas Žukauskas), turintys savitą braižą, tačiau kiekvienam iš jų yra svarbu nagrinėti filmo herojų asmenybes. „Nuoširdžiai pamilau baletą ir nebesu toks kategoriškas šiuolaikinio šokio atžvilgiu. Prie to labai prisidėjo du nuostabūs kūrėjai – choreografai ir šokėjai Rūta Butkus ir Martynas Rimeikis. Kūriau šių nuostabių menininkų dokumentinius portretus, kūriau kaip apie gerus draugus, kurie labai svarbūs.“ –  mintimis dalinasi vienas iš filmų kūrėjų, režisierius Mikas Žukauskas.


Kadras iš filmo. Martynas Rimeikis

Pažintis su šokėjais – prieinama kiekvienam

LŠIC anksčiau pristatė filmus skirtingų kultūros renginių žiūrovams, o dabar iki Tarptautinės šokio dienos padarys atvirai prieinamus devynis dokumentinius šokio kūrėjų portretus „Vimeo“ platformoje. Kiekvieną savaitę bus pristatoma po vieną filmą, o pirmąjį – apie  choreografą ir šokėją Petrą Lisauską – LŠIC paskyroje galima rasti jau šiandien, paspaudus nuorodą. Iki balandžio 29 d. žiūrovai taip pat pamatys dokumentinius pasakojimus apie Vytį Jankauską, Birutę Banevičiūtę, Mantą Stabačinską, Agniją Šeiko, Godą Laurinavičiūtę, Airidą Gudaitę ir Lauryną Žakevičių, Rūtą Butkus, Martyną Rimeikį. Pranešimus apie naujus prieinamus filmus galima sekti LŠIC „Facebook“ paskyroje.


Kadras iš filmo. Petras Lisauskas

Projektas „Lietuvos šokio kūrėjų portretai“ nesibaigia – šiuo metu kuriamas naujas dokumentinis filmas. Tiesa, jis kitoks nei sukurti iki šiol, nes pristatys ne šokio kūrėją, o šokio istoriką ir kritiką Helmutą Šabasevičių (režisierius Povilas Baltinas). „Kurdami Lietuvos šokio kūrėjų portretus analizavome šokio ir teatro kritikų straipsnius, jų pamąstymus apie šokį. Taip gimė idėja papasakoti apie asmenis, kurie, nebūdami šokio kūrėjais, visada gyveno šokiu ir prisidėjo prie Lietuvos šokio istorijos analizės bei vystymo.“ – apie naują apybraižų kryptį pasakoja A. Dichtiar. Į šio dokumentinio filmo premjerą žiūrovai bus kviečiami gegužės mėnesį vyksiančio Tarptautinio šiuolaikinio šokio festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ metu.


Kadras iš filmo. Airida Gudaitė ir Laurynas Žakevičius

Lietuvos šokio informacijos centro veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Vilniaus miesto savivaldybė. Visą informaciją galima rasti: www.dance.lt.

_____

Projektą „Šokio, cirko aktualijos: analizė, naujienos, ugdymas“ dalinai finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

Daugiau aktualijų