Lietuvos šokio informacijos centras priėmė sprendimą: atsisako dalies veiklų ir skiria lėšas šokio ir cirko bendruomenei

Visas pasaulis skaičiuoja pandemijos sukeltus nuostolius. Lietuvoje ir užsienio šalyse paskelbtas karantinas ypač skaudžiai palietė kultūros sektorių: atšaukti pasirodymai, sustabdyti projektai, nutrauktos tarptautinės gastrolės. Lietuvos šokio informacijos centras (LŠIC) reaguodamas į susiklosčiusią situaciją priėmė sprendimą pakoreguoti savo veiklas ir palaikyti meno sektorių. LŠIC atsisako dalies savo projektų, perskirsto biudžetą ir tiesia ranką šiuolaikinio šokio ir cirko menininkų, kritikų, pedagogų bendruomenei. „Sunkiausia buvo atsisakyti savo kūrybinių ambicijų, bet manome, kad šiuo laikotarpiu ambicijas reikia padėti į šoną ir galvoti, kaip galime prisidėti prie savo srities palaikymo ir išsaugojimo“ – sako LŠIC ir festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ vadovė Gintarė Masteikaitė, kuri papasakojo apie laukiančius pokyčius ir naujas veiklas.

– LŠIC nusprendė pergalvoti savo kasdienes veiklas. Kokie pokyčiai laukia?

LŠIC strateginiams veiklos pokyčiams apibūdinti labiausiai tinka per paskutinius metus plačiai paplitusi idėja „mąstyk globaliai, veik lokaliai“. Pagrindiniai mūsų organizacijos tikslai lieka nepakitę – ir toliau tęsime informacijos rinkimą ir sklaidą apie Lietuvos profesionalųjį šiuolaikinio šokio ir cirko lauką, skatinsime jo vystymąsi. Keičiasi tik šių tikslų įgyvendinimo metodai. Jeigu iki šiol daugiausia dėmesio buvo skirta tarptautiniam bendradarbiavimui, sklaidai užsienyje ir tarptautinių projektų vystymui, tai šiuo laikotarpiu koncentruosimės į veiklas nacionaliniu lygmeniu: kokybiško meninio, edukacinio ir informacinio turinio kūrimą, naujų sklaidos formų ir kanalų palaikymą ir skatinimą, aktyvesnį profesionalios scenos meno bendruomenės įtraukimą į LŠIC vykdomus projektus.


LŠIC ir partnerių organizuojama Baltijos šokio platforma. Dainiaus Putino nuotrauka

Peržiūrėjome savo suplanuotas veiklas ir, pasitarę su Lietuvos kultūros taryba, perskirstėme šių metų organizacijos biudžetą. Atsisakėme planuotos Lietuvos šokio platformos Baltarusijoje, sumažinome Lietuvos šokio pristatymo delegacijas būsimose scenos menų mugėse Vokietijoje ir Kanadoje, susitaupė tarptautinių kelionių biudžetas. Į kitus metus perkėlėme tarptautines edukacijos programas, dalį portretinės dokumentikos apie Lietuvos šokio asmenybes kūrimo, sąmoningai sumažinome didžiausio šokio edukacijos projekto „Dance.lt Summer Intensive“  ir tarptautinio šokio festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ apimtis. Reaguodami į susiklosčiusią situaciją ir labiausiai nuo jos kenčiantį nepriklausomą kultūros sektorių, nusprendėme visus savo resursus ir perskirstytą biudžetą tiesiogiai skirti nepriklausomam profesionaliam šokio ir cirko sektoriui – kūrėjams, scenos menų kritikams, pedagogams ir jų kūrybiškumo bei užimtumo skatinimui. Tai itin svarbu, nes esame vieni su kitais tampriai susiję, tad susilpnėjus vienai sektoriaus pusei, neišvengiamai nuo to nukentės ir kita. Bet koks sektoriaus „nukraujavimas“ tiesiogiai paliestų ir žiūrovus.

Pagrindinės dvi veiklos, į kurias investuosime savo laiką ir dėmesį artimiausiu metu, yra kūrybinės rezidencijos fiziniams asmenims ir edukacinių, informacinių leidinių ruošimas.


Dance.lt Summer Intensive – kasmetinė LŠIC organizuojama vasaros šokio mokykla. Elėjos Atkočiūnos nuotrauka

– Kaip vyks šios rezidencijos ir kas galės jose dalyvauti?

Kviečiame teikti pasiūlymus kūrybinei trijų mėnesių trukmės rezidencijai, kuri vyks paties kūrėjo namuose arba kitose erdvėse, laikantis visų saugumo reikalavimų ir nepažeidžiant nustatytų karantino apribojimų. Tikimės, kad ši kūrybinė rezidencija leis vystyti ir generuoti šviežias idėjas, inicijuoti naujas kūrybines veiklas, suteiks galimybę tobulinti savo kūrybines praktikas, darbo metodus ir kelti profesinę kompetenciją.

Įdomiausias kūrybines idėjas kviesime pristatyti metų pabaigoje vyksiančio festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ metu, arba, esant galimybei, integruosime jas į kitus mūsų vykdomus projektus. Visos kūrybinės rezidencijos metu palaikysime tiesioginį ryšį su rezidentais, suteiksime visus savo turimus resursus. Savo kūrybines idėjas rezidencijai gali teikti visi profesionalūs šiuolaikinio šokio ir cirko meno srities atstovai, taip pat ir asmenys, kurių kūrybinės idėjos yra susijusios su šiomis sritimis bei jų vystymu.


LŠIC ir festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ vadovė Gintarė Masteikaitė. Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

– Vienas didžiausių LŠIC projektų – festivalis Naujasis Baltijos šokis – persikėlė į lapkritį. Ką turėtų žinoti festivalio žiūrovai? Jau minėjote, kad programą galimai papildys lietuvių kūrybinės idėjos, gimusios rezidencijos metu. Kokių dar programos pokyčių tikėtis?

Pirmą kartą susidūrėme su situacija, kai jau suplanuotą didžiulį tarptautinį projektą teko perkelti į daug vėlesnį periodą. Šiuo metu vis dar dirbame su užsienio partneriais ir dalyviais, tiksliname jų galimybes, naujas datas. Šią akimirką galime pasakyti, kad festivalis įvyks, jis bus truputį kitoks, nes kvepės ne pavasariu, o Kalėdomis. Patikslintą programą ir kitą informaciją skelbsime tada, kai bus aiškesnė bendra situacija Europoje ir kai turėsime daugiau informacijos apie ateityje planuojamas saugumo priemones. Šiuo metu prašome visų žiūrovų saugoti įsigytus bilietus ir savo sveikatą.


Tarptautinio šiuolaikinio šokio festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ akimirka. Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

– Festivalio programa kuriama ne vienerius metus, pasiruošimo procese dalyvauja didelė komanda. Kaip priėmėte žinią, kad festivalis visgi nebus toks, kokį kūrėte, teks atsisakyti dalies planų?

Natūralu, kad ši naujiena mums buvo emociškai labai sunki, teko priimti ne vieną sudėtingą sprendimą ir palikti kai kurias savo menines ir kūrybines ambicijas už durų.

Šiuo metu svarbiausia yra išsaugoti savo kūrėjus ir organizacijas, kurios yra pažeidžiamiausios. Atsisakydami dalies tarptautinės festivalio programos galėsime daugiau padėti nacionaliniu lygmeniu. Kaip minėjau, dalį festivalio biudžeto skirsime kūrybinėms rezidencijoms ir Lietuvos kūrėjų darbų pristatymui festivalio programoje.

– Daug kultūros ir meno įstaigų kelia savo veiklą į virtualią erdvę. Kokie skaitmeniniai projektai laukia jūsų?

Dalis mūsų veiklų visą laiką buvo ir yra įgyvendinamos virtualioje erdvėje. Tai – Lietuvos šiuolaikinio šokio duomenų ir šokio statistikos bazė, projektas „Lithuanian Dance Scene“, kurio metu rengiame ir skleidžiame lietuvių šokio spektaklių vaizdo įrašus, šokio ir cirko aktualijas mūsų informaciniuose kanaluose. Tikimės, kad per kūrybinių rezidencijų programą rasime partnerius, kurie padės mums paruošti kūrybiškus edukacinius vaizdo įrašus, skirtus supažindinti su šiuolaikinio šokio ir cirko sritimis jaunąją auditoriją ir tuos, kurie niekada su šiomis meno sritimis nėra susidūrę. Planuojame edukacinio ir informacinio leidinio „Šokio ir cirko ABC. Praktiniai veiklos patarimai kūrėjams ir atlikėjams“ bei bukleto anglų kalba apie šokio spektaklius vaikams ir jaunimui leidimą, taip pat ruošiamas LŠIC 25 metų veiklos apžvalgai skirtas leidinys.


Projekto „Lietuvos šokio kūrėjų portretai“ pristatymas ir diskusija su žiūrovais. Aušros Barysienės nuotrauka

Visi nauji arba atnaujinti informaciniai ir edukaciniai leidiniai bus prienami ir skaitmeniniu formatu. Tikimės rasti resursų pritaikyti dalį skaitmeninės informacijos specialiųjų poreikių turinčiai auditorijai.

– Šie metai LŠIC ypatingi – švenčiate 25 metų jubiliejų. Kaip keičiasi suplanuotos jubiliejinės veiklos?

Taip, minime LŠIC veiklos dvidešimt penkmetį, o kitais metais vyks jau 25-tas tarptautinis šiuolaikinio šoko festivalis „Naujasis Baltijos šokis“. Tikri švenčių metai! Su komanda nusprendėme, kad geriausia dovana mums ir visiems su kuo dirbame yra būtent mūsų resursų ir dėmesio perskirstymas. Atsisakydami dalies savo veiklų ir kūrybinių ambicijų, galime labiau koncentruotis į savo bendruomenę, o tai ir yra geriausias savo veiklos jubiliejaus paminėjimas. Bet tai nereiškia, kad neruošiame dovanų. Jų bus ir labai didelių – tiek  bendruomenei, tiek visai scenos menų auditorijai. Kai tik bus aiškesnė bendra situacija šalyje, būtinai pranešime džiugias naujienas!

Visą informaciją apie Lietuvos šokio informacijos centro veiklas galite sekti www.dance.lt. LŠIC veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Vilniaus miesto saviva

Skaityti daugiau