Naujasis „Auros“ sezonas: karantino išbandymai neužgožė ryžto šokti

Kiekvienas vidurvasaris Kauno šokio teare „Aura“ pažymėtas sujudimu – į M. Daukšos gatvėje įsikūrusį teatrą iš viso pasaulio po atostogų sugrįžta senbuviai trupės šokėjai, Kauno kultūrinį gyvenimą smalsiai tyrinėja ir kątik prisijungę sezono naujokai. Teatre šurmuliuoja šokio pamokos, pasiruošimas naujų spektalių premjeroms, spalį vykstančiam Tarptautiniam šokio festivaliui… Šiemet, itin sudėtingomis sąlygomis dėl pasaulinės pandemijos karantino apribojimų, praėjusią savaitę teatrą pagaliau sėkmingai pasiekė visi  11 naujojo sezono šokėjų iš Vokietijos, Ispanijos, Albanijos, Italijos, Taivano, Japonijos, Prancūzijos ir P. Korėjos. Keletui šokio profesionalų iš užsienio, tam kad atvyktų į Lietuvą, reikėjo suorganizuoti specialų Kultūros ministerijos leidimą, tačiau savo publikos išsiilgęs teatras rudenį pasitinka kupini idėjų, planų ir pasiryžimo šokti.


Tarptautinė naujo sezono Auros trupė

Pandemijos iššūkiai šokiui

Teatro vadovė choreografė Birutė Letukaitė neslepia, pavasarį užklupusi pasaulinė pandemija paralyžavo visą kultūros sritį, ypač skaudžiai palietė scenos menus. Šie atkakliai priemė iššūkį ir  kiek leido galimybės persikėlė į skaitmeninę erdvę – „Auros“ komanda savo publikai atvėrė spektaklių archyvus, suteikdami išskirtinę galimybę pamatyti jau istorija tapusius ir naujausius teatro repertuaro spektaklius. Paskelbus visuotinį karantiną,  trupės šokėjai repetuodavo namuose, o jų kūrybinius ieškojimus izoliacijoje, taikliai atspindinčius tuo metu visuomenėje vyravusį nerimą ir nežinomybę, žiūrovai galėjo sekti socialiniuose tinkluose video meno formatu. Laikinai pristabdžius teatro veiklą dalis šokėjų buvo priversti išvykti dar nesulaukus vasaros, tačiau keletas jų, Kauną jau laiko antrasiais namais ir nežada taip paprastai apleisti: prancūzei šokėjai Marine Fernandez šis sezonas „Auroje“ jau bus penktas, lietuvei Julijai Mintautei ir amerikiečiui Matthew Livingstonui ketvirtas. Tik atsiradus galimybei iš Japonijos po ilgesnių nei planuota atostogų sugrįžo šokėja Natsuho Matsumoto, trupėje darbą pasiryžęs  tęsti ir šokėjas iš P. Korėjos Heung Won Lee.

Nauji „auriečiai“ – talentai iš viso pasaulio

Kovo mėnesį, gastroliuojant Berlyne, kur keturis kartus buvo parodyti teatro spektakliai,  „Aura“ dar spėjo suorganizuoti tarptautinę šokėjų atranką. Jos metu B. Letukaitės atsirinkti stipriausi ir charzimatiškiausi šokėjai sulaukė kvietimo dirbti Kaune. „Man svarbu, kad šokėjai būtų techniški, didelis privalumas – geri klasikinio šokio pagrindai, ieškau įdomių asmenybių, turinčių ir kitokių meninių talentų“. Pasakodama apie šokėjų atrankos kriterijus, choreografė prisimena, kad ispanas Paco Rodriguez‘as, jos dėmesį patraukė kunkuliuojančia savo energetika, akrobatiniais gebėjimais, įdomia kūno raiška scenoje. Vertas dėmesio šio šokėjo gyvenimo faktas, kad jis baigęs vizualiųjų menų studijas, šokis jį kasdien lydėjęs kaip maloni veikla, šiandien tapo pagrindiniu užsiėmimu ir profesija.


Paco Rodriguez. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Dar vienas naujas šokėjas, Ludovico Murgia iš Italijos, turi ypač stiprų klasikinio šokio paruošimą, išsiskiria  grakštumu ir  judesio elegancija. Atvykęs į Kauną jis dalinosi įspūdžiais, kad tik prasidėjusių teatro repeticijų procesas toks įtraukiantis ir kupinas naujovių, kad pranoko atrankos Berlyne metu susikurtus lūkesčius.


Ludovico Murgia. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Europoje žinomą Folkwang menų universitetą Vokietojoje šiemet baigęs Australijos pilietis Krisas Dao Nicholls‘as – ypač preciziškas, techniškas šokėjas, dainuojantis bei gebantis groti įvairiais muzikos instrumentais: „Aš dar čia tik dvi savaites, bet esu nepaprastai laimingas. Esu toks žmogus, kad man viskas įdomu, studijų metais įgytas žinias noriu pritaikyti šokdamas šiuolaikinį šokį ir jaučiu, kad čia laukia kūrybiškai produktyvūs metai“. – Kauno svetingumu džiaugėsi Krisas.


Kris Dao Nicholls. Christiane Clarke nuotr.

Keli šokėjai choreografę patraukė jau pirminės video atrankos metu: albanė Ester Bega išsiskyrė ypač elastingu kūnu, taivanietis Tse-Wei šokėjams iš Azijos būdingu greitumu, judesio tikslumu.


Ester Bega. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Visiems jiems atkeliauti į Kauną iš „Auros“ organizacinės komandos pareikalavo nemažai pastangų: reikėjo specialių leidimų, keitėsi skrydžių laikai, tik atvykusių į Lietuvą šokėjų laukė izoliacija namuose, vizų dirbti ir gyventi Lietuvoje procedūros.


Tse-Wei. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

 Sugrįžo į Lietuvą šokti Kaune

Teatro direktorė prisimena, kad maloni staigmena buvo gauti laišką, kad pastaruoju metu Švedijoje gyvenęs ir šokęs lietuvis Arūnas Mozūraitis ketina grįžti į Lietuvą ir norėtų sudalyvauti „Auros“ atrankoje. „Arūnas darbą gavo per valandą. Sužavėjo savo pozityvumu, užsidegimu dirbti, hip hopo stiliaus meistriškumu. Šis daugiau gatvės šokio žanruose patirties turintis šokėjas nustebino ir savo improvizacija – jos metu Arūnui pavyko organiškai ir giliai atverti savo vidinį pasaulį, atskleisti savo asmenybę.“


Arūnas Mozūraitis. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Londone ir Švedijoje house šokio  scenoje aktyviai veikęs A. Mozūraitis atvirauja, kad apie darbą „Auroje“ pasvajodavo, tačiau turėdamas mažesnį šiuolaikinio ir klasikinio šokio patirties bagažą netikėjo, kad turės galimybę prisijungti prie trupės: „Viskas labai nauja, laukia daug išbandymų, teatro kolegos itin profesionalūs, motyvuojanti komandos atmosfera, todėl nekantrauju mokytis ir dalintis savo sukauptomis žiniomis“. Dvi šiemet praktiką Kauno šokio teatre „Aura“ atliekančios pradedančios šokėjos taip pat lietuvės: viena jų baigusi baigusi Čiurlionio menų gimnaziją, kita – Lietuvos Edukulogijos universitetą.

Naujos premjeros ir jubiliejinio festivalio laukimas

Liepos 31 d. Kauno šokio teatras „Aura“ oficialiai pradės teatro naująjį sezoną pasirodymu Anykščių šokio festivalyje „Pėdos“, kur naujoji trupė šoks prancūzų choreografės Bea Debrabant spektaklyje „Norėčiau būt paparčio žiedu“. Rugpjūčio 7 d. šį gamtos įkvėptą spektaklį išvys ir Šiluvos teatro bienalės publika. Aktyvų teatro sezoną startą žymi ir rugpjūčio pradžioje į teatrą dirbti atvykstantis belgų choreografas Brandon‘as Lagaert‘as, kuris atstatys pernai vienintelį kartą Kaune parodytą spektaklį „Deginantis trintis“. Kūrybiniame procese planuojami choreografijos korekcijos ir adaptacija naujų šokėjų trupei, o atnaujinta spektaklio premjera numatoma Tarptautinio šokio festivalio „Aura“ metu. „Šiais metais festivalis skaičiuos jau 30 metų. Dėl neįprastos pandemijos situacijos jis gali priminti patį pirmąjį“, – juokauja festivalio įkūrėja B. Letukaitė. „Tokios programos kaip planavome, dėl gręsiančio karantino, įvykdyti nepavyks, todėl kaip prieš 30 metų festivalyje dalyvavo trupės iš aplinkinių regionių, tad ir šiemet kviesime atvykti šokti bičiulius, su kuriais jau esame užmezgę draugystes. Kasdien nepailsdami ieškome kūrybingų sprendimų ir būdų, kad su ištikimiausia publika susitiktume tradicija tapusio festivalio šurmulyje“.

Daugiau aktualijų