Šokio kalba sklis sujungdama Europos kultūros sostines – Kauną ir Ešą

Dvi Europos kultūros sostines suvienijantis projektas „TRIBUNE // Dance Your Self!“ į šokio duetus sujungė menininkus iš Kauno ir Ešo.  Projekte prisistatys šeši jauni šiuolaikinio šokio profesionalai: Agnietė Lisičkinaitė, Giovanni Zazzera, Grėtė Šmitaitė, Sarah Baltzinger, Vilma Pitrinaitė, William Cardoso. Menininkai į dirbtuves kvies ir solo pasirodymus pristatys rugpjūčio 4–6 dienomis Liuksemburge ir 8–13 dienomis Kaune, tarptautinio scenos menų festivalio „ConTempo“ programoje.


Grėtė Šmitaitė. Cracks Nuotrauka/Philipp Weinrich

Kūrybinis procesas nuolat vyksta gimtuosiuose miestuose bei susitikimuose. Pradėję darbą virtualiai, kūrėjai akis į akį Liuksemburge susitiko praėjusį rudenį, kuomet kiekvienas pristatė savo meninį požiūrį ir kūrybą. O pavasarį  būsimas dirbtuves aptarė ir Kaune. Darbas duetuose – tai neeilinė galimybė šokėjams keistis patirtimi bei požiūriais. Projekto organizatoriai pastebi, nors kūrėjai yra kilę iš skirtingų Europos miestų, kiekvienas jų natūraliai atrado porininką, o asmeniškai tyrinėjamos temos buvo artimos ar kaip tik, kontrastuojančios.

„Jie pagavo santykį tarp idėjų ir sąvokų, prie kurių dirba. Buvo labai įdomu klausyti, kaip pristatė savo ruošiamus kūrinius, o šie išties kyla iš to pačio prado, nors yra visai skirtingi. Po kelių dienų nebebuvo jokių diskusijų, jie tiksliai žinojo kas su kuo nori dirbti. Jei viename kambaryje žmonėms leisi kartu dirbti, jie ras tam būdą“, –  įspūdžiais dalinosi Bernardas Baumgarten, „Trois C-L“ šokio centro meno vadovas. Jis primena, jog kultūra ir menas yra geriausias būdas tiesti tiltus, o jei nesidalinsime savo vertybėmis, silpnybėmis ir stiprybėmis – nebus prasmės drauge dirbti.


Kūrybinės dirbtuvės. Sigito Gudaičio nuotr.

„Pavadinimas sufleruoja, kas laukia žiūrovų: tris dienas vyks seminarai, reflektuojantys kūrėjų keliamas temas, į kuriuos bus pakviesti prisijungti ir Kauno miesto gyventojai. Šie seminarai skirti skirtingų socialinių grupių žmonėms, o likusius tris vakarus bus pristatyti šokio spektakliai“, – šią programos dalį atskleidžia festivalio „ConTempo“ vadovė Gintarė Masteikaitė. „Labai svarbu sukurti erdvę ir skirti pakankamai laiko kūrėjams socializuotis ir dalintis kūrybinėmis idėjomis. Gyvename laikotarpiu, kai visi vienu metu darome bent kelias kultūrines veiklas, kūrėjai gyvena nuo premjeros iki premjeros ir vis sunkiau randame laiko reflekcijai, kokybiškam bendravimui ir apsikeitimui idėjomis. Tad ši programa, kuri vyksta dvejus metus, bando nors kažkiek pristabdyti nežmonišką tempą ir sukurti erdvę, kur visi projekto dalyviai turėtų galimybę neskubėti ir per dalinimosi praktikas pažinti vieni kitus. Tikime, kad šis projektas, daugeliui jame dalyvaujančių bus tramplynas į tolimesnes bendras veiklas“, – pasakoja ji. Organizatorė teigia, jog kūrėjų keliamos temos – skirtingos, tačiau visos labai gyvenimiškos ir svarbios. O kas vakarą, po pasirodymų, vyks diskusijos ir aptarimai – tikroji tribūna, kurioje žiūrovai galės išreikšti savo poziciją ir mintis.


Kūrybinės dirbtuvės. Guido Bosua nuotr.

Šokėjai, choreografai Agnietė Lisičkinaitė ir William Cardoso tyrinėja prisiminimus. Atkreipdami dėmesį, kaip sukurti personažus, įkvėptus sutiktų žmonių ar patirtų išgyvenimų, jie kvies į šokio dirbtuves „Keliaujant kartu“ (Traveling together). Pristatydama solo kūrinį A. Lisičkinaitė teigia: „Labas, aš esu Agnietė ir kviečiu Tave kartu pakelti rankas į viršų!“. Kūrinys „Hands Up“ – yra ir fizinė kūno pozicija, kuri atsikartoja daugelyje skirtingų kultūrinių, socialinių ir religinių kontekstų bei savyje talpina turinio daugiasluoksniškumą. Kontekstas, kurį pasirinko kūrėja – protesto kultūra. Tuo tarpu jos porininkas iš Liuksemburgo William Cardoso performansu „Raum“ per miego paralyžiaus analogiją siekia analizuoti mus „suvartojančios“ šiuolaikinės visuomenės fenomeną.

Grėtė Šmitaitė drauge su Giovani Zazzera žvelgs į bendrystę. „Dirbtuvės kartu“ į fizinio kontakto tyrinėjimus kvies suaugusius. Dirbtuvių metu duetams, turintiems bendrą gyvenimo, kovos ir džiaugsmo patirtį, praktika taps lengvesnė. O solo kūrinyje „Įskilimai“ G. Šmitaitė ieškos sąvasties: „Suskilinėjusi ir daugialypė slepiu savo sudėtingumą ir tuo žeidžiu save. Švaistydama jėgą, susitinku save kaip pažeidžiamą ir trokštančią sietis“, – pristato menininkė. Gionavin Zazzera performansas „Credere“ kvestionuoja skirtingus žmogaus įsitikinimus ir tyrinėja būdą, kaip mes matome ir suvokiame nematomą.

Trečiasis šokėjų duetas – Vilma Pitrinaitė ir Sarah Baltzinger – pasiūlys kolektyvinio tyrimo procesą ryšio su moteriškumu atkūrimo tema. Dirbtuvių „Išėjimas-įėjimas“ idėja – tyrinėti netikrą kūrinį ir skirti laiką instaliavimui bei tokiu būdu visiems dalyviams leisti išreikšti savo mintis, pasitelkiant šokį ar kitas komunikacijos formas. Tuo tarpu solo kūriniai perteiks temas apie tai, kas mums nepriklauso. Vilmos Pitrinaitės kūrinys „Tai ne tavo sapnas“ – tarsi ritualas, kurio metu atlikėja iškviečia savo maištaujančias demones ar deives, veikiančias prieš esamą socialinę tvarką ir normalumą. Tai tarsi veiksmas prieš rezignaciją ar bejėgiškumą, vienijantis ir įgalinantis jame dalyvaujančius. O Sarah Baltzinger kūrinyje „Tai, kas mums nepriklauso“ pakvies į mūsų emocijų prieštarą, rizikuoti, atsijungti ir atrasti save naujoje dimensijoje. Kas, nepaisant mūsų pačių, lieka kaip palikimas?


Vilma Pitrinaitė. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Projektas „Tribune // Dance Your Self!“ įgyvendinamas net keturių organizacijų iš Lietuvos iniciatyva, tai Lietuvos šokio informacijos centro, „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“, Kauno kultūros centro bei „Kultūros platformos“. Organizatoriai teigia, jog projektas gimė sutapus šokio centro ir „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ tikslui megzti bendradarbiavimo projektus su Liuksemburgo kultūrinėmis organizacijomis. „Šis projektas svarbus keletu aspektų. Pirmiausia, tai ilgalaikė informacijos mainų programa, kurios metu joje dalyvaujantys kūrėjai dalinasi savo sukaupta patirtimi, kūrybine praktika. Antra, visi projekto partneriai ir dalyviai susipažįsta su pagrindinėmis Liuksemburgo, Ešo ir Lietuvos, Kauno scenos meno įstaigomis. O trečia – abiejų miestų žiūrovai turės progą susipažinti su skirtingų kūrėjų darbais. Dalyvaujančios institucijos taip pat plečia savo profesines kompetencijas, įgauna daugiau tarptautinio bendradarbiavimo patirties“, – partnerystės privalumus vardino G. Masteikaitė.


William Cardoso RAUM. Marco Pavone nuotr.

„Tribune // Dance Your Self!“ solo vakarai nemokamai vyks rugpjūčio 11–13 dienomis Kauno kameriniame teatre. O judesio praktikos mėgėjams kvies registruotis ir dalyvauti rugpjūčio 9–10 dienomis Kaune. Šie renginiai – tarptautinio scenos menų festivalio „ConTemo“ programos dalis. Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, partneriai Prancūzų institutas ir Prancūzų institutas Lietuvoje. Rėmėjai: Nyderlandų scenos menų fondas, Ramon Llull institutas. Projektas „TRIBUNE // Dance Your Self!“ įgyvendinamas bendradarbiaujant „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ ir „Ešas – Europos kultūros sostinė 2022“.

Skaityti daugiau