Antoine Ragot: Šokti gali visi

Artėjant „Summer Dance Intensive Vilnius“ pradžiai, kviečiame susipažinti su prancūzų kilmės menininku Antoine Ragot. Seminaruose “Your Inner Fish” ir “Our senses, the essence of the dance” atsiskleidžia kūrėjo saviraiškos kryptys bei noras padėti kiekvienam atrasti šokio malonumą. Rugpjūčio 22-27 dienomis jūsų lauks pažintis su kontaktinės improvizacijos principais bei edukacinė judėjimo ir kūno suvokimo praktika.


Antoine Ragot. Cristina Crippa nuotr.

Kokios yra tavo pagrindinės profesinės veiklos šokio srityje?

Mano meninė ir kūrybinė veikla priklauso šiuolaikinio šokio pasauliui, jei konkrečiau – specializuojuosi praktikoje, susijusioje su somatika bei kūno veikimo principais. Savo profesinį darbą sieju su pagalba žmonėms, padedu atrasti ryšį su savo kūnu ir suvokti šokio teikiamą naudą fizinei būklei. Didžiąją laiko dalį kartu su savo gyvenimo ir darbo partnere dirbu mokytoju Berlyno švietimo programose. Taip pat abu mokome ir užsienyje, tiesa, dažniausiai Europoje, nes turime vaikų, todėl tenka derinti tėvystę su kelionėmis. Dėstymo praktikoje didžiausią dėmesį skiriu Axis Syllabus metodui ir kontaktinei improvizacijai. Taip pat kuruoju žmones, kurie siekia tapti mokytojais. Likęs laikas yra skirtas mano kūrybai performanso ir šokio improvizacijos srityse.

Ko dalyviai turėtų tikėtis iš tavo seminaro “Our senses, the essence of the dance”. Kokios pagrindinės transliuojamos žinutės ir mintys?

Šis seminaras bus paremtas kontaktinės improvizacijos praktika. Pavadinimas “Our senses, the essence of the dance” (liet. „Mūsų pojūčiai, šokio esmė“) slepia norą pabrėžti kūno pojūčių svarbą bei jo sistemos veikimo mechanizmą. Mokantis suprasti savo poreikius svarbu atsigręžti į propriorecepciją – giluminį jutimą, nes būtent juo žmogus vadovaujasi kurdamas ryšį su savo kūnu, o vėliau ir su partneriu. Tai yra pamatinis gebėjimas, užkoduotas kiekvieno genuose, ir perduodamas nervų receptoriais. Kūno pažinimas padeda improvizuoti, prisitaikyti prie aplinkos sąlygų, net jeigu jos nuolat kinta.

“Our senses, the essence of the dance” seminaras skirtas pajusti, kaip gravitacija veikia kūną ir visą jo sistemą, o šiam jausmui sustiprinti ir naudosime propriocepciją lavinančius pratimus. Taip pat aptarinėsime anatomijos sąvokas, tačiau per netiesioginę simbolių ir judesių kalbą. Daugiausia seminaro laiko bus skiriama jam‘ui, kontaktinei improvizacijai, laisvam šokio stiliui lavinti. Taip pat dirbsime ir su choreografija, dalyviai galės pajusti kūrybos malonumą. Nepamiršime ir solo praktikos, kuri stiprina pasitikėjimo savimi jausmą, palengvina komunikaciją su kitu, padeda atpažinti partnerio siunčiamus signalus. Šio seminaro metu jūsų laukia daug praktikos susijusios su improvizacija ir smagus laikas mėgaujantis nevaržomu šokiu.

Gal gali paaiškinti, ką reiškia terminas Axis Syllabus? Kuo rėmeisi kurdamas seminarą “Your Inner Fish”? Ką dalyviai veiks jo metu?

Mano veikla taip pat susijusi su moksliniais tyrimais – biomechanika, anatomija, fiziologija, jie yra Axis Syllabus (mokomoji žmogaus judėjimo perspektyva) pagrindas. Seminaras “Your Inner Fish” susijęs su dar vienu tyrimų lauku, kuriuo domiuosi – biologine antropologija. Ši sritis aiškina žmogaus evoliucijos aspektus: kaip kito jo kūno sandara, kaip tapo tokia, kokią matome šiandien prieš veidrodį. Seminaras “Your Inner Fish” yra nuoroda į paleontologo ir anatomijos profesoriaus Neilo Shubino knygą tuo pačiu pavadinimu, kurioje jis pristato savo mokslinius tyrimus. Jis, ištyręs fosilijas ir jų DNR, atskleidžia, kad mūsų rankos iš tikrųjų primena žuvies pelekus, galvos sudarytos tuo pačiu principu, kaip seniai išnykusių bežandikaulių žuvų, o didžioji mūsų genomo dalis atrodo ir veikia kaip kirminų ir bakterijų. Knygoje pasakojama apie seniausius mūsų protėvius, kurie prieš milijonus metų plaukiojo vandenyje ir galiausiai išlipo į sausumą. Kurdamas seminaro praktikas rėmiausi žuvų judėjimu, primenančiu lingavimą iš vieno šono į kitą. Šis judėjimas užkoduotas kūne ir padeda mums orientuotis bei išlaikyti pusiausvyrą.

“Your Inner Fish” seminaro metu didelį dėmesį skirsime teorijai: užsiėmimų metu demonstruosiu skeletą, aptarinėsime kaulų struktūrą ir jų jungtis, nagrinėsime anatomijos, biologijos aspektus susijusius su kūno funkcionavimu. Manau, kad kiekvienam yra svarbu suprasti, kodėl mes esame tokie, kokie esame, juk šios žinios padeda išnaudoti visą kūno pajėgumą. Jeigu jausiu, kad dalyviai greitai suvokia medžiagą, ją papildysiu. Žinoma, turėsime ir šokio praktikos, nes susieti teorinę medžiagą su praktika, yra būtina. Naudosime įvairias judėjimo technikas: šokinėjimą, kritimą ir akrobatiką, jeigu dalyviai bus tam pasiruošę. Svarbiausia, seminaro metu šoksime ir džiaugsimės, kad galime tai daryti.

Iš kur pasisėmei įkvėpimo sukurti šiuos du seminarus? Kas skatina juos pristatyti pasaulinei publikai?

Šiuos seminarus, jų pagrindus ir technikas kūriau, nes mano aistra – perduoti patirtį kitam. Anksčiau daug dėmesio skyriau sceniniam darbui, tačiau supratau, kad mokymas yra vieta, kurioje noriu realizuoti savo potencialą bei padėti kitiems jį atrasti. Dalintis savo kurtomis praktikomis man yra didžiausias džiaugsmas, kurio į nieką nemainyčiau.

Į šokių sferą įsiliejau palyginus vėlai, dėl to greitai supratau, kad šioje srityje labai svarbu atkreipti dėmesį į sveikatą ir atsakingą požiūrį į kūną. Pradėjau gilintis į problemines jo vietas siekiant išvengti traumų. Leidausi į judėjimo būdų ir fizinių pratimų paieškas, kurios kūną stipriną, o ne jam kenkia. Jaučiu didelį įkvėpimą šia žinute dalintis su visu pasauliu, o mano sukaupta patirtis šiuo klausimu atsiskleidžia „Your Inner Fish” seminare.

Kas gali prisijungti prie tavo seminarų?

Daugeliui iš mūsų ėjimo procesas yra savaime suprantamas, nes jis daugelio šokių, kaip tango ar salsos pagrindas, todėl manau, kad šokis yra skirtas visiems, ne tik profesionalams. Mano seminarai skirti šokėjams, turintiems įvairią patirtį. Jeigu esate žmogus, kuris po darbo mėgsta šokti, galite drąsiai ateiti į mano seminarus, laukiami yra visi. Į praktikas dažnai susirinka labai skirtingi žmonės, tačiau aš padėsiu sukurti grupės balansą, kartu mokysimės vienas iš kito. Kviečiu mėgautis šiuo nuostabiu menu!


Antoine Ragot asmeninio archyvo nuotr.

Kokį tikslą keli sau ir atėjusiems seminarų dalyviams?

Vienas iš esminių tikslų – atskleisti potencialą, kuris jau glūdį asmenyje, o ne vaikytis „tobulumo“, juk ši sąvoka neegzistuoja. Mano seminarai orientuoti į kūno priėmimą tokį, koks jis yra šiuo konkrečiu momentu. Dalyviams padėsiu atpažinti savo stipriąsias puses ir tinkamiausias judėjimo išraiškas, proceso metu ir jie patys nusistebi savo galimybėmis. Seminarų metu man visada nuostabu stebėti, o kiekvienam dalyviui asmeniškai pajausti, kaip skleidžiasi vidinis jų pasitikėjimas. Potencialo ieškojimas jau savaime keičia žmogaus požiūrį į save. Mano seminarų erdvė skirta kūno pažinimui ir mokymuisi jį pamilti.

Kaip manai, ko šokis gali išmokyti kiekvieną iš mūsų?

Šokis pakeitė mano gyvenimą, todėl galiu drąsiai teigti, kad jis moko pamatinių žmonijos vertybių. Judesys turi galią kurti ryšio jausmą su savimi ir partneriu. Kontaktinė improvizacija yra puikus to pavyzdys, nes ją praktikuoti galime nežinodami partnerio vardo ar jo kalbos, tačiau tai netrukdo kurti gilų neverbalinį santykį ir bendravimą. Šokis moko pasitikėti kitu ir savimi bei pabrėžia, kad lyderio ir sekėjo statusas nuolat kinta, tačiau vedantysis, visada turi gebėti įsiklausyti į grupės poreikius ir norus. Nepaisant to, kontaktinė improvizacija yra laisvės pojūčio atspindys.


Projektą „Šokio ir cirko aktualijos: asmenybės, įvykiai ir jų analizė, ugdymas“ dalinai finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

Skaityti daugiau