Choreografiniai kasinėjimai: šokant per faktų ir fikcijos sluoksnius

Kas sieja Trojos atradėją ir Klaipėdą, būtent vietą, kurioje rugsėjo 27, 28 d. įvyko Šeiko šokio teatro  spektaklio „Indigo. Das Schliemann Projekt“ premjera  – HOFO kiemo angarą, esantį uosto teritorijoje? Pasirodo, kad 1854 m. per Didįjį Klaipėdos gaisrą būtent šio uosto sandėliuose ugnies nepaliestos liko vienintelio pirklio Heinricho Schliemanno prekės. Tai daugiausia buvo indigo milteliai. Pardavęs šias prekes jis gerokai padidino savo kapitalą, kuris vėliau padėjo finansuoti Trojos kasinėjimus. Šis laimingas atsitiktinumas nulėmė ne tik to vieno individo gyvenimo kelią, bet ir nepaprastai prisidėjo tyrinėjant žmonijos senovę. Spektaklio metu iš aukščiau sningantys du šimtai šešiasdešimt kilogramų mėlynų pelenų pasakoja ne tik netikėtą Schliemanno sėkmę, bet ir ugnies bei pelenų simboliką Homero „Iliadoje“. Visi istoriniai įvykiai tarsi vyksta vienu metu, ataidi viki vienas kito tarsi laikrodžio dūžiai.

Šis šokio spektaklis mums primena, kaip žmogus, kuris taip žūtbūt norėjo atskleisti mitinę praeitį, dabar ir pats yra palaidotas po storu laiko sluoksniu, dar sunkiau įveikiamu dėl jo pastangų pagražinti savo biografiją. Tačiau net ir suklastoti memuarai ir hiperbolizuoti dienoraščiai galiausiai irgi tampa žmonijos istorijos dalimi, nes nors stokodami autentiškumo jie išduoda, apie tai, kas visais laikais masino žmones, apie ką jie svajojo ir kokiais norėjo išlikti ateities kartų atmintyje.

Skaitykite recenziją anglų kalba

 

Donato Bielkausko nuotr.

___

Projektą „Šokio ir cirko aktualijos: asmenybės, įvykiai ir jų analizė, ugdymas“ dalinai finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

Skaityti daugiau