PLARTFORMA | PREMJERA. Tiriamasis šokio spektaklis „Apnea“

  • Data: 2020 m. rugsėjo 18 d. 18:00
  • Vieta: Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A)
  • Premjera: 2020
  • Trukmė: 55'


Lauros Vansevičienės nuotr.

Choreografija: Erika Vizbaraitė
Muzika: Vladas Dieninis
Šokėjai: Sigita Juraškaitė, Lina Puodžiukaitė, Mykolas Jocys, Erika Vizbaraitė
Scenografija: Vladas Suncovas
Kostiumai: Marija Zalensaitė
Video režisūra, montažas: Dagnė Gumbrevičiūtė
Tekstų autorė: Goda Grigolytė
Video operatorius: Audrius Budrys
Vaizdo projekcijos: Domas Morkūnas
Šviesų dailininkas: Povilas Apulis
Grafinis dizainas: Austėja Šeputė
Laisvojo nardymo instruktorius: Tadas Jurgaitis


Lauros Vansevičienės nuotr.

„Pirmasis įkvėpimas – tai aš, gyvas. Kartais gyvas, bet miręs. Užmirštu giliau įkvėpti. Patiriu priepuolius, dūstu, trūksta oro. Kartą bandžiau uždusti. Nekvėpuoti. Sulaikęs kvėpavimą pajutau, koks esu ribotas ir beribis, kaip pulsuoju ir plaku. Išmokau nekvėpuoti tik tada, kai pats to noriu. O kai kvėpuoju, stengiuosi kvėpavimą jausti. Stengiuosi tiesiog jausti.“

Kvėpavimo sulaikymas – gr. apnea (apnėja) – šio šokio spektaklio ašis. Apnėja vandenyje ar sausumoje, miego ar budros būsenoje, sąmoninga ar ištinkanti netikėtai. Pastaroji įneša gyvenime suirutę, o atliekama sąmoningai, priešingai – sukuria galimybę atsitraukti nuo aštriakampės realybės. Vandens apnėjoje kūnas tarsi prislopinamas, savotiškai „užmigdomas“, lėtėja gyvybinės funkcijos, persiskirsto kraujotakos sistema, nurimdomas protas: tegirdi savo širdį – pulsą, paskui – ir to nebe. Sekant tykius kūno signalus vandens gelmėje sulaikius kvėpavimą, pajuntamas kitas – bekūniškumo ir sielos gelmės – erdvėlaikis. Sausumos apnėja mokosi iš vandens apnėjos: kaip išbūti, kai nebegali įkvėpt, kaip įsisąmoninti savo gyvastį ir išmokti reguliuoti kvėpavimą, kad kvėpavimo sulaikymas būtų mano pasirinkimas, o ne netikėtai ištinkanti stichija. Miego apnėja – sutrikimas, kai žmogaus organizmas, sustojus kvėpavimui, vis išmušamas iš sapno į realybės režimą – neužmiršk kvėpuoti! Ir galiausiai… paskutinis įkvėpimas ir amžinasis kvėpavimo sulaikymas – per šokį pačiais kojų galupirščiais prisiliečiant prie mirties apnėjos.

Erika Vizbaraitė – šokėja, pedagogė, choreografė, Šiuolaikinio šokio asociacijos narė. 2001 metais baigė studijas klasikinio ir šiuolaikinio šokio koledže „Rambert“ Londone, 2010 metais įgyjo aktoriaus – šiuolaikinio šokio šokėjo magistro laipsnį Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Nuo 2015 m. Erika dėsto klasikinį bei šiuolaikinį šokį, scenos praktiką Vilniaus Kolegijoje, taip pat dirba Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos šokio mokytoja.

Erika Vizbaraitė kuria šiuolaikinio šokio spektaklius ir atlieka vaidmenis juose (pastarųjų metų darbai: šokio miniatiūra „Vandenyje“, spektaklis „K.I.D“, tiriamasis darbas / instaliacija „Transparent“, tiriamasis šokio spektaklis „Apnea“), kuria šokio filmus, yra pastačiusi choreografiją miuziklams, operoms, įvairiems kultūros ir meno projektams. Periodiškai stažuojasi šokio ir teatro kūrybinėse laboratorijose, dalyvauja profesinio kvalifikacijos kėlimo seminaruose Lietuvoje bei užsienyje.