Andrius Stakelė: spektalyje (g)roundzero esu paslaptinga, mistinė būtybė
2017-12-19
Visiems besidomintiems Lietuvos šiuolaikinio šokio scena, Andrius Stakelė yra gerai žinomas vardas. Tačiau jaunas talentingas šokėjas, kurį gruodžio 21 d. bus galima išvysti Kauno kultūros centre Tautos namai vyksiančiame kalėdinėje šokio spektaklio(g)roundzero versijoje, taip pat yra ir gabus kylantis muzikos kompozitorius. Už lango sningant pirmosioms snaigėms ir šalimais skambant kalėdiniams pianino garsams, su Andriumi šnekėjomės apie paslaptimi apgaubtą jo vaidmenį šokio spektaklyje (g)roundzero, muzikos kūrimo subtilybes ir klajones po pasaulį, ieškant tikrojo pašaukimo.
Šokio spektaklyje (g)roundzero atlieki keistojo nulio (strangezero) vaidmenį. Kas šis paslaptingas herojus ir kodėl spektaklyje Mariaus Pinigio ir Mariaus Paplausko duetas jam paklūsta?
Andrius Stakelė: Strangezero – paslaptinga, kone mistinė būtybė. Tai žmogus – žvaigždė, kurio paslapties nedera iki galo atskleisti. Tačiau jis artimas ir M. Pinigio ir M. Paplausko duetui. Jiems jis tarsi trečias brolis, prižiūrintis juodu, kol šie pešasi.
Kuo kitoks Strangezero bus gruodžio 21 d. vyksiančiame kalėdiniame (g)roundzero spektaklyje?
A.S.: Pačiame pirmajame(g)roundzero spektaklyje, kuriame pasirodžiau kaip strangezero, atlikau tik muzikanto vaidmenį. Vėliau, pradėjau ir šokti. O štai gruodžio 21 d. strangezero įgaus daugiau spalvų dramaturgine prasme. Jis išryškės kaip personažas. Tačiau paslaptis liks. Jos išduoti negaliu, reikia atvykti ir pamatyti strangezero patiems.
Šiuolaikinio šokio scenoje jau esi gerai žinomas šokėjas, tačiau pamažu pradedi ir kompozitoriaus kelią. Gal gali daugiau papasakoti apie muzikos vaidmenį tavo gyvenime?
A.S.: Jau kurį laiką kuriu muziką šokio spektakliams. Nemažai bendradarbiauju su šokio teatru Aura. Kūriau muziką Emos Nedobežkinos spektakliui In/Vogue, NielsClaes Troškuliui, Lisos Baliasnojos spektakliui (Be)kulminacijų. Taip pat neseniai muziką sukūriau Niels Claes ir Gintarės Marijos Ščavinskaitės spektakliui Aside ir Dansemos pasirodymui Šviesiukai. Kauno choreografijos mokykloje dirbu kompiuterių specialistu, garsinu renginius, kuriu muzikinius takelius mokyklos kuriamiems spektakliams.
Su kokiais iššūkiais susiduri kurdamas muziką spektakliams?
A. S.: Sunkiausia buvo kurti muziką Dansemos pasirodymui. Jis buvo skirtas vaikams nuo 0 iki 2 metų. Tai labai išskirtinė auditorija. Tam, kad vaikai suklustų, reikia pasitelkti labai specifinius garsus, taikyti visai kitokias muzikos komponavimo technikas. Anksčiau nebuvau su tuo susidūręs.
Nuo ko paprastai pradedi kurti muziką?
A.S.: Visada pradedu nuo raktinių žodžių, apie kuriuos sukasi spektaklio ašis. Priklausomai nuo spektaklio temos, įsivaizduoju pyktį, džiaugsmą, kovą... Ir ieškau tinkamų garsų jiems išreikšti. Vėliau iš tų garsų gimsta muzika.
Labai puiku, jei be raktinių žodžiu, galiu susipažinti ir su jau sukurta spektaklio choreografija. Taip dažnai nutinka kuriant muziką spektakliui (g)roundzero. Stebint nufilmuotus šokančius M. Pinigį ir M. Paplauską dažniausiai ir gimsta pasirodymui skirtas muzikinis takelis.
Spektaklis (g)roundzero Mariui Pinigiui ir Mariui Paplauskui tapo savotiška iššūkių laboratorija, kur jie keldami vienas kitam iššūkius, siekia išmėginti savo galimybių ribas ir tobulėti, kaip šokėjai. Ar ir tu besiruošdamas spektakliui keli sau iššūkius?
A.S.: Susiduriu su tais pačiais iššūkiais, kaip ir M. Pinigio ir M. Paplausko duetas. Mes visi anksti keliamės, repetuojame, kuriame. Ilgainiui išvystėme savitą iššūkių reikalaujantį darbo ritmą, kuriuo dalinamės visi kartu.
Spektaklio atspirtimi tapo vaikystės herojai, muzikantai, veiksmo filmų personažai, sportininkai... Ar herojai, kuriuos scenoje tyrinėja M. Pinigis ir M. Paplauskas yra ir tavo herojai? Kaip jie tave įkvepia?
A.S.: Spektaklyje atsispindi mūsų visų herojai. Ilgą laiką šokio scenoje bendradarbiavome su M. Pinigiu. Kartu esame šokę daugelyje spektaklių, panašiai mąstome, sutampa mūsų skoniai, pomėgiai filmams ir jų herojams. Tiesa, aš esu daugiau elektroninės muzikos mėgėjas. Labiausiai mane įkvepia elektroninės muzikos kūrėjas Jamesas Holdenas.
Kuo svajojai tapti būdamas vaikas ir kaip galiausiai tapai tuo kuo esi dabar?
A.S.: Vaikystėje, kaip ir daugelis, svajojau būti kosmonautu. Žinoma, augdamas pradėjau mąstyti apie tai, ko iš tiesų noriu...Ir labai netikėtai atradau teatrą, o gal veikiau teatras atrado mane. Aštuonerius metus šokau Auros šokio teatre. Vėliau pradėjau keliauti aplink pasaulį. Kurį laiką gyvenau Tenerifės saloje Ispanijoje. Ten šokau viename teatre. Dar vėliau nusprendžiau išmėginti save Danijoje, kur studijavau elektroninę muziką ir šokį. Muziką ten dėstė lietuvis muzikos prodiuseris Darius Vaikas, kuriam esu labai dėkingas už daugelį dalykų, kurių pasisėmiau jo pamokose. Prieš grįždamas į Lietuvą jau žinojau, kad tolimesnį gyvenimą noriu sieti su muzika. Tą pamažu ir darau.
Šokio spektaklis (g)roundzero
Gruodžio 21 d., 19 val. Kauno kultūros namuose Tautos namai
Bilietus platina: www.tiketa.lt
(G)ROUND ZERO Christmas edition
Pokalbis: Agnė Pinigienė
Nuotraukos: Laura Vansevičienė